Wydobycie kryptowaluty Chia szybko zniszczy dysk SSD

Wydobycie kryptowalut o nazwie Chia, może być niebezpieczne dla naszych komputerów. Narzędzie wymagające szybkiego dysku SSD, może go całkowicie zniszczyć w nieco ponad miesiąc.

Gigantyczny wzrost kursu Bitcoinów spowodował prawdziwą gorączkę kryptowalut. Wiele osób buduje koparki, wykupując na pniu najmocniejsze karty graficzne, co w połączeniu z brakami półprzewodników powoduje ogromny wzrost ich cen. Liczą na to, że się dorobią, jednak część z nich zostanie z gigantycznymi długami i olbrzymimi rachunkami za energię.

Istnieje jednak wiele różnych rodzajów cyfrowego pieniądza i nie każdy z nich wymaga ogromnej mocy obliczeniowej naszych kart graficznych. Niektóre wykorzystują zupełnie inne podzespoły naszego komputera, przez co wydają się ciekawą alternatywą dla Bitcoinów, mogącą zapewnić spore zyski.

Jedną z takich kryptowalut jest Chia znana także jako Burstcoin. W przeciwieństwie do pozostałych ich rodzajów, potrzebuje jedynie szybkiego dysku SSD. Niestety wizja szybkich i dużych pieniędzy zapewnianych przez wydobycie tej kryptowaluty może okazać się iluzją, która będzie nas sporo kosztowała.

Z testów wynika, że konsumenckie dyski SSD nie są najlepszym narzędziem do wydobycia Chia. Okazuje się bowiem, że intensywność kopania tej kryptowaluty może całkowicie zniszczyć napęd w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Dla przykładu żywotność typowego 1 TB dysku SSD wynosi 600 TBW, co daje mniej więcej pięć lat normalnego użytkowania. Chia jednak tak bardzo obciąża napęd, że może skrócić ten czas do zaledwie 40 dni. Oczywiście napędy o wyższych pojemnościach mają z reguły nieco większą żywotność, która w przypadku wydobycia Chia wyniesie około 160 dni.

Dla kopania Chia idealny byłby dysk przeznaczony do serwerowni, lecz takie nie są tanie. A biorąc pod uwagę znaczny wzrost ceny dysków HDD i SSD o dużych pojemnościach, jaki nastąpił w ostatnim czasie, może to nie być tak opłacalne zajęcie.

Chia

Źródło

You may also like...