Wyślij swój własny statek na Księżyc

Komercyjne podróżne kosmiczne rozwijają się w coraz szybszym tempie, jednak nadal projekty z nimi związane wymagają dużego zaplecza finansowego. Dlatego firma Pocket Spacecraft, zamiast szukać potężnych sponsorów wśród wielkich koncernów, zamierza sięgnąć do naszych kieszeni, oferując każdemu jego własny statek kosmiczny.

Pocket Spacecraft to nowy projekt uruchomiony na Kickstarterze, którego celem jest zebranie 290,000 funtów na wysłanie w kosmos tysięcy niewielkich pojazdów zwanych zwiadowcami, które mają grubość kartki papieru i są mniejsze do płyty CD. Każdy taki niewielki pojazd, zostanie wyposażony w ogniwa słoneczne, antenę oraz szereg sensorów i będzie nim można sterować za pośrednictwem internetowej sieci.

Mali zwiadowcy zostaną dostarczeni na orbitę Księżyca poprzez statek-matkę, a następnie wypuszczeni w przestrzeń. Wystarczy tylko wpłacić 19 funtów i w zamian uzyskamy dostęp do aplikacji kontrolnej, a także współwłasność (wraz z 50 innymi osobami) jednego pojazdu. Za 199 funtów możemy już liczyć na możliwość customizacji stateczku, który poleci na Księżyc. Za większe wsparcie możemy liczyć na odpowiednio bardziej atrakcyjne opcje i tak np. za 4500 funtów możemy wystrzelić w kosmos małych zwiadowców.

Projekt został założony przez grupę ochotników, którzy pracowali wcześniej, przy kilku innych projektach kosmicznych finansowanych metodą crowfunding. Jednak tym razem jest to pierwszy projekt dotyczący wystrzelenia pojazdu w kosmos.

Źródło: Kickstarter.com

You may also like...