Xiaomi Mini Host debiutem chińskiej firmy na rynku mini-PC

Xiaomi wkracza na nowe dla siebie pole komputerów klasy mini-PC. Chiński koncern zaprezentował właśnie swój pierwszy sprzęt tego typu o nazwie Xiaomi Mini Host.

Xiaomi działa już na wielu polach, m.in., urządzeń mobilnych, inteligentnych urządzeń domowych oraz sprzętu AGD. Chińska firma uznała jednak, że nadszedł czas, by spróbować swych sił w zupełnie nowej dla siebie branży komputerów mini-PC. Zaprezentowała właśnie niewielkiego peceta o nazwie Xiaomi Mini Host.

Kompaktowe urządzenie o wymiarach 112 x 112 x 38 mm waży tylko 437 gramów. Zostało przy tym wyposażone w procesor spotykany w nowoczesnych ultrabookach. Zastosowany tu Intel Core i5-1240P sprawi z rodziny Adler Lake-P sprawi, że urządzenie powinno być znacznie mocniejsze niż podobne produkty konkurencji. Jednostka ma 4 wydajne rdzenie, 8 energooszczędnych i 16 wątków. A także układ graficzny iGPU Iris Xe Graphics G7, który zapewni odpowiednią płynność wyświetlanej grafiki.

Xiaomi Mini Host pierwszym mini-PC chińskiego producenta

Xiaomi Mini Host
Źródło: XIaomi

Procesor współpracuje z 16 GB pamięci RAM DDR4-3200 oraz 512 GB pamięci użytkowej PCIe 4.0. Standard pamięci RAM może być pewnym zaskoczeniem, gdyż procesor obsługuje już RAM DDR5. Jest ona jednak znacznie droższa, więc można założyć, że producentowi chodziło po prostu o obniżenie kosztów.

Xiaomi Mini Host
Źródło: XIaomi

Na pokładzie niewielkiego komputera znajdziemy też Bluetooth 5.3 oraz WiFi 6, jak również dwa szybkie porty Thunderbolt 4. Wyposażono go również w 2,5 Gbit Ethernet, trzy porty USB 3.2 Gen 2 Typ-A, pojedynczy port USB 2.0 Typ-A oraz dwa gniazda HDMI 2.1. Musimy jednak pamiętać, że ich przepustowość jest ograniczona. Wynosi bowiem jedynie 18 Gbps zamiast standardowych 48 Gbps, które osiąga normalnie standard HDMI 2.1.

Xiaomi Mini Host
Źródło: XIaomi

Xiaomi Mini Host na razie dostępny jest tylko w Chinach. Na ten moment nie wiadomo kiedy pojawi się na zachodnich rynkach oraz ile będzie na nich kosztowało. Jego cena zaczyna się w przeliczeniu na złotówki od 2370 zł i obowiązuje tylko podczas przedsprzedaży, która potrwa do 25 grudnia. Po tym dniu wzrośnie do 2560 zł.

Źródło

You may also like...