Xiaomi Pinecone – szczegóły nowego procesora

Xiaomi jak wielu producentów smartfonów, korzysta w swych urządzeniach z procesorów Qualcomma. To jednak spore obciążenie dla prowadzonego biznesu, więc chińska firma planuje stworzyć własny chip.

Samsung i Huawei już pod pewnego czasu próbują uniezależnić się od Qualcomma, samodzielnie projektując własne procesory. Pierwsza z firm ma Exynosa, druga zaś Kirina i w obu przypadkach są to układy o sporej wydajności, które wcale nie są gorsze od Snapdragonów.Kolejną firmą, która planuje stworzyć własny procesor, by ograniczyć w ten sposób koszty działalności jest Xiaomi. Chiński koncern pracuje nad nowym procesorem Pinecone. Jest to ośmiordzeniowa jednostka wykorzystująca rdzenie Cortex-A53, która będzie produkowana w procesie technologicznym 10 nm.

Według deklaracji producenta, Pinecone będzie mieć wydajność zbliżoną do Snapdragona 808 i zadebiutuje w nadchodzącym Xiaomi Mi 5c. W sieci pojawiło się właśnie kilka nowych szczegółów technicznych procesora. Wynika z nich, że w planach są dwa modele V670 oaz V970, przy czym do wspomnianego smartfona trafi słabszy wariant tego układu, czyli V670.

V670 będzie miał cztery większe rdzenie Cortex-A53 oraz cztery mniejsze Cortex-A53 i dostanie jednostkę graficzną Mali-T860 MP4 taktowaną zegarem 800 MHz. Ten układ będzie produkowany w procesie 28 nm, natomiast mocniejszy powstanie w procesie 10 nm.

V970 otrzyma cztery duże rdzenie Cortex-A73 oraz cztery mniejsze Cortex-A53, które zajmą się operacjami wymagającymi mniejszej mocy. Procesor pojawi się w czwartym kwartale tego roku i ma być taktowany częstotliwością od 2,0 do 2,7 GHz, a współpracować będzie z jednostką graficzną Mali 71 MP12. Nowy układ może znaleźć się na pokładzie modeli Mi 6s oraz Mi Note 3.

Źródło: Softpedia.com

You may also like...