Xiaomi SU7 już wkrótce trafi do salonów; ceną bije konkurencję na głowę

Xiaomi SU7 może sporo namieszać na rynku samochodów elektrycznych. Topowy wariant będzie zbliżony cenowo do Tesli Model 3, oferując przy tym lepsze osiągi oraz wyposażenie.

Fani aut elektrycznych coraz częściej spoglądają w stronę Xiaomi, które już niebawem wprowadzi na rynek swojego pierwszego elektryka Xiaomi SU7. Zdążyliśmy już poznać jego parametry techniczne, a teraz dowiedzieliśmy się ile trzeba będzie za niego zapłacić. Cena może być jego największym atutem, gdyż jest niezwykle konkurencyjna w porównaniu do aut największego rywala, jakim jest Tesla.

Xiaomi SU7 wkrótce trafi do salonów

Xiaomi SU7 to bardzo ciekawie zapowiadające się auto, które ma nie tylko nowoczesne wzornictwo, ale też bardzo interesujące parametry techniczne. Pojazd dostępny będzie w dwóch wersjach, mianowicie SU7 oraz SU7 Max, różniące się od siebie rodzajem napędu oraz osiągami.

Standardowy model dysponuje napędzającym tylną oś pojedynczym silnikiem o mocy 299 KM i momencie obrotowym 400 Nm. Pozwala rozpędzić się od 0 do 100 km/h w czasie 5,28 sekundy i jechać maksymalnie 210 km. Wbudowana bateria, gwarantuje natomiast imponujący zasięg na poziomie 668 km.

Znacznie ciekawiej prezentuje się wariant SU7 Max, który ma dwa silniki napędzające obie osie. Ten zespół napędowy ma moc 673 KM i godny sportowych samochodów moment obrotowy wynoszący 838 Nm. Jego przyspieszenie także mogłoby zawstydzić wiele samochodów, gdyż pierwszą setkę na liczniku widać już po 2,78 sekundy, zaś maksymalnie można jechać 265 km/h. Duże wrażenie robi również bateria, której pojemność pozwala przejechać na jednym ładowaniu dystans aż 800 km.

Auto będzie miało na pokładzie wiele nowoczesnych systemów wspomagania kierowcy. Wśród nich pojawią się m.in. Adaptive BEV, Road-Mapping Foundational Model i Super-Res Occupancy Network. To technologie odpowiadające za systemy autonomicznej jazdy. Ich zadaniem jest m.in. rozpoznawanie warunków drogowych, wykrywanie przeszkód oraz dostosowanie trajektorii jazdy bez konieczności korzystania z map. O odpowiednią przyczepność zadba aktywny spoiler wysuwający się w tylnej części nadwozia. Natomiast obsługą multimediów, zajmie się firmowy system operacyjny HyperOS.

Xiaomi SU7
Źródło: Xiaomi

Wielu kierowców ciekawi zapewne kiedy Xiaomi SU7 trafi do salonów. Jeśli wierzyć najnowszym doniesieniom, nie będziemy długo czekać, gdyż jego seryjna produkcja rozpocznie się jeszcze w lutym. Na początku powstanie 2000 egzemplarzy, jednak od lipca firma chce produkować co najmniej 10 tys. sztuk miesięcznie.

Cena atrakcyjniejsza od konkurencji

Niewątpliwym atutem chińskiego elektryka będzie cena. Dzięki jednemu z towarzystw ubezpieczeniowych, które musiało ubezpieczyć promocyjne egzemplarze, dowiedzieliśmy się ile trzeba będzie zapłacić za topowy wariant SU7 Max. Chińską cenę ustalono na poziomie 361 400 juanów, co daje 206 tys. zł, a więc znacznie mniej od konkurencji. Dla porównania, w Polsce cena modelu Tesla 3 Model zaczyna się od 205 990 zł. Natomiast za podstawową wersję modelu Hyundai IONIQ 6, który ma jednak zdecydowanie mniejszy zasięg, trzeba zapłacić 267 900 zł.

Auto Xiaomi bije więc największych rywali pod względem ceny, a jeszcze ciekawiej wygląda ona w przypadku podstawowego modelu. Według nieoficjalnych przecieków, ma kosztować 250 tys. juanów, czyli około 142 500 zł.

Xiaomi SU7 to bez wątpienia bardzo interesujący elektryk, który zachęca do zakupu nie tylko nowoczesną stylistyką i zaawansowanymi systemami jazdy, ale także ceną. Jeśli w Europie zostanie ustalona na podobnym poziomie co w Chinach, to szykuje się prawdziwy hit sprzedaży.

Xiaomi SU7
Źródło: Xiaomi

You may also like...