MediaTek coraz większym rywalem dla Qualcomma; nadchodzi Dimensity 9400

MediaTek zapowiedział kolejny procesor dla urządzeń mobilnych o nazwie Dimensity 9400. Nowy układ będzie wydajniejszy i podobnie jak rywale, zaoferuje AI.

Jeszcze do niedawna MediaTek działał w swojej niszy, oferując procesory do budżetowych modeli smartfonów. Jego układy nie mogły bowiem równać się z konkurencyjnymi Snapdragonami, Exynosami, czy też chipami Apple. Firma zaprzęgła jednak do pracy inżynierów, który zaczęli projektować coraz wydajniejsze procesory, mogące śmiało rywalizować z produktami Qualcomma. Teraz tajwański producent zapowiedział zupełnie nowy model Dimensity 9400.

Dimensity 9400 rywalem dla Snapragona 8 Gen 4

Najnowszy układ MediaTeka, podobnie jak Snapdragon 8 Gen 4, będzie jednym z pierwszych procesorów do urządzeń z Androidem, wyprodukowanych z wykorzystaniem 3 nm procesu technologicznego. Dotychczas ze wspomnianego procesu korzystała firma Apple, która wykorzystywała go w procesorach A17 Pro oraz M3. Teraz jednak litografię N3E znajdziemy również w procesorze MediaTeka. Zastosowanie technologii jeszcze bardziej podniesie wydajność układu, redukując przy tym użycie energii. Według firmy, w porównaniu do poprzedniego chipa, będzie potrzebował o 32% mniej energii, co pozytywnie wpłynie na wydzielanie ciepła.

Źródła przecieków sugerują, że producent wykorzysta w nowym chipie projekt CPU oraz GPU pochodzący od ARM. Wiemy, że układ będzie oparty na rdzeniach Cortex-X5. Na razie nie znamy dokładniejszych szczegółów specyfikacji. Mówi się jednak, że może w nim zabraknąć rdzeni wydajnościowych, które zapewniały procesorowi Dimensity 9300 tak dużą wydajność. Producent będzie to musiał w jakiś sposób zrekompensować, choć na razie nie wiemy w jaki dokładnie sposób planuje to zrobić.

Dużym atutem nowego chipu może być jeszcze bardziej zaawansowana sztuczna inteligencja, która znacznie ułatwi wykonywanie zadań wykonywanych w urządzeniu. Przecieki sugerują, że jej wydajność przekroczy 33 miliardy parametrów, czyli więcej niż w Dimensity 9300. Podobnie jak poprzedni procesor, nowy także będzie obsługiwał wydajną pamięć RAM LPDDR5T.

Chodzą słuchy, że Dimensity 9400 może być wydajniejszy niż Snapdragon 8 Gen 4. Biorąc jednak pod uwagę, że procesor Qualcomma przechodzi na niestandardowe rdzenie Oryon, rywalizacja obu układów może być bardzo ciekawa. Na razie do wspomnianych doniesień należy podchodzić bardzo ostrożnie, gdyż nie wiemy na ile okażą się prawdziwe.

Pierwsze smartfony z Dimensity 9400 pojawią się w sprzedaży dopiero pod koniec roku. Wówczas przekonamy się, czy nowy układ MediaTeka rzeczywiście będzie w stanie zagrozić Snapdragonowi 8 Gen 4.

Dimensity 9400
Źródło: MediaTek

You may also like...