Chłodzenie małych komputerów przestało być problemem. Zalman ma nowe rozwiązanie

Zalman pokazał najnowszy cooler przeznaczony do chłodzenia procesorów. Model CNPS2XL opracowano specjalnie do niewielkich obudów komputerowych.

Lata temu, komputery posiadały duże obudowy, które były koniecznością w tego typu sprzęcie. Potrzeba było bowiem dużo miejsca na zmieszczenie płyty głównej, długiej karty graficznej oraz szeregu dysków twardych. Dziś przeciętny pecet służący do rozrywki wygląda zupełnie inaczej. Miniaturyzacja układów scalonych pozwoliła znacznie zmniejszyć rozmiary podzespołów, a zamiast dużych dysków mamy obecnie nośniki o rozmiarze kości RAM.

Producenci zmniejszają więc rozmiary obudów, dzięki czemu pecety prezentują się dużo ładniej i z łatwością mieszczą się na biurku lub w szafce RTV. Takie zmniejszanie niesie ze sobą jednak pewien problem. Procesor wciąż potrzebuje bowiem chłodzenia, a wydajne coolery muszą mieć spory radiator oraz wentylatory. Nie mieszczą się więc do małych obudów.

Producenci akcesoriów na szczęście dostrzegli ten problem i zaczynają projektować dużo mniejsze coolery. Najnowszym tego typu produktem jest Zalman CNPS2XL, stworzony dla popularnych podstawek procesorów Intel.

Zalman CNPS2XL składa się z wykonanego z miedzi radiatora oraz cichego wentylatora o średnicy 80 mm. Zastosowanie technologii DTH pozwala ciepłowodom szybciej odbierać i przekazywać energię termiczną do gęsto użebrowanego radiatora. Stamtąd ciepło jest następnie wywiewane przez rozpędzone łopatami wirnika powietrze. Niewielkie gabaryty coolera Zalman CNPS2XL sprawiają, że idealnie sprawdzi się on w małych, cienkich obudowach np. klasy mini-ITX.


Jego dużą zaletą jest również niewielki hałas wytwarzany podczas pracy. Wynosi on zaledwie 27 dB, co jest wartością ledwie słyszalną. Dzięki temu, cooler może być używany również w komputerach stanowiących centrum domowej rozrywki, znajdujących się w salonach.

Cena chłodzenia Zalman CNPS2XL wynosi ok. 55 zł.

Dane techniczne:
Masa: 83 g
Materiały: czysta miedź, aluminium
Zakres prędkości: 1500-2600 obr./min
Głośność: do 27 dB
Kompatybilny z LGA1155,1156,1150

Zalman

Zalman

Zalman

Zalman

Źródło

You may also like...