20 lat więzienia za zdjęcie simlocków z milionów smartfonów

Mężczyzna, który zajmował się usuwaniem simlocków ze smartfonów, może teraz trafić do więzienia na 20 lat. Tyle grozi mu ze strony amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości.

Wyposażenie smartfona w tzw. simlocka to bardzo powszechna praktyka wśród operatorów telekomunikacyjnych. Zakładają je po to, by klient zbyt wcześnie nie mógł przenieść się do konkurencji lub sprzedać kupionego u nich sprzętu. Oczywiście użytkownicy robią to tak czy inaczej, a pomagają im w tym różnego rodzaju specjaliści.

Zasadniczo nie jest to niebezpieczny biznes, chyba że mieszkamy w Stanach Zjednoczonych, bowiem wtedy może to być uznane za działalność przestępczą. Mężczyzna o imieniu Muhammad przez pięć ostatnich lat trudnił się zdejmowaniem zabezpieczeń ze smartfonów oferowanych przez sieć AT&T. Przez ten czas usunął je z milionów urządzeń, co nie spodobało się operatorowi. Firma uznała, że Muhammad działa na jej szkodę i naraża na ogromne straty. Powiadomiła więc prokuraturę, która schwytała mężczyznę. Teraz Departament Sprawiedliwości postawił mu zarzuty, a grozi mu nawet 20 lat więzienia.

Za zdejmowanie simlocków może iść do więzienia

Muhammad nie działał jednak sam. Mężczyzna przekupił pracowników AT&T, płacąc im za zdejmowanie simlocków, aby klienci mogli używać ich w innych sieciach. Ze śledztwa wynika, że jeden z przekupionych pracowników operatora, zarobił na tym interesie ponad 400 tys. dolarów.

Schemat działania był bardzo prosty. Każdy kto chciał usunąć simlocka zgłaszał się do Muhammada podając mu IMEI telefonu. Ten przekazywał go następnie pracownikowi operatora, który używając swego dostępu zdejmował blokadę.

W pewnym momencie pojawiło się zagrożenie, które mogło zakończyć dobrze prosperujący interes. Kilku przekupionych pracowników straciło bowiem pracę. Muhammad zlecił więc pozostałym partnerom umieszczenie malware w firmowej sieci. Dzięki temu miał do niej dostęp i mógł zdalnie zdejmować blokady, bez dodatkowych pośredników.

Mężczyźnie postawiono szereg zarzutów i jeśli sąd uzna go winnym wszystkich przestępstw, może spędzić w więzieniu nawet 20 lat. Oskarżono także trzech byłych pracowników AT&T za pomocnictwo w tym procederze.

Nie wiadomo dokładnie ile Muhammad zarobił na tym interesie, ale mowa jest o milionach dolarów.

simlocków

Źródło: Justice.gov

You may also like...