12 lat więzienia za telefoniczny żart

18-letni Meetkumar Hitesbhai Desai, najbliższe 12,5 roku będzie utrzymywany przez amerykańskiego podatnika. Młodzieniec jest bowiem winny telefonicznego żartu, który zablokował policyjny numer alarmowy.

W październiku zeszłego roku, alarmowy numer 911 został niemal w całym kraju zablokowany na ponad 12 godzin, co uniemożliwiało wezwanie pomocy, gdyż ten numer pozwala wezwać policję, strać oraz pomoc medyczną.Nikt nie wiedział co się stało, jednak policji z Phonenix udało się ustalić, że za to zdarzenie odpowiedzialny jest 18-letni Meetkumar Hitesbhai Desai, który postanowił zrobić sobie żart, nie mając pojęcia jakie będą jego konsekwencje.

Chłopak spreparował bowiem link z JavaScript który sprawiał, że po jego kliknięciu iPhone zaczynał nieustannie łączyć się z numerem 911. Link został zamieszczony na Twitterze chłopaka i choć chłopak miał tylko 1200 fanów, to dzięki udostępnianiu go przez inne osoby, szybko rozprzestrzenił się w sieci. Masowa dystrybucja rozpoczęła się jednak po tym, gdy trafił na konto jednego z celebrytów posiadającego 463 tysiące fanów. Śledczy ustalili później, że w link kliknięto łącznie 117 502 razy.

Chłopaka oczywiście natychmiast aresztowano, gdyż udało mu się całkowicie sparaliżować krajowy telefon alarmowy, sprowadzając zagrożenie na wiele osób. 18-latek tłumaczył się policji, że był to żart, który nie wyszedł tak jak powinien gdyż jego celem było tylko wywołanie wyskakującego okna na smartfonach ofiar. Sąd postawił mu jednak cztery zarzuty przestępstw komputerowych. Jeśli zostanie uznany winnym zarzucanych mu czynów, spędzi w więzieniu nawet 12,5 roku.

Apple zapewniło, że już naprawiło lukę, która pozwalała wymusić ciągłe połączenia z numerem alarmowym. Wkrótce pojawi się aktualizacja oprogramowania, która zmieni sposób uzyskiwania połączenia. Po wybraniu numeru pojawi się bowiem okienko, na którym użytkownik będzie mógł potwierdzić lub anulować jego zainicjowanie. Ma to być dodatkowe zabezpieczenie, bez którego numer nie zostanie wybrany.

Źródło: Wsj.com

You may also like...