500 mln pecetów może wydobywać kryptowaluty

Zmuszanie użytkowników internetowych stron do kopania kryptowaluty, może mieć bardzo duży zasięg. Według ekspertów, służy już do tego 500 mln pecetów.

W zeszłym tygodniu informowałem, że The Pirate Bay po raz kolejny rozpoczęła kopanie kryptowalut, wykorzystując do tego moc procesorów osób odwiedzających tę stronę. Według ekspertów, jest to zjawisko, które błyskawicznie się rozpowszechnia i pojawia się na coraz większej liczbie stron.

Z najnowszego raportu przygotowanego przez firmę Adguard wynika, że popularnego skryptu CoinHive wydobywającego kryptowalutę używa już 220 najpopularniejszych witryn według serwisu Alexa. Te strony odwiedzane są łącznie przez 500 mln osób z całego świata, które niczego nie świadome, użyczają mocy procesorów swych komputerów do wydobycia kryptowalut.

Z prognoz analityków wynika, że w ciągu trzech tygodni, wspomniane witryny wygenerowały w ten sposób łącznie 43 tys. dolarów zysku. Natomiast samo tylko The Pirate Bay, wykorzystując moc milionów komputerów, zarobiło na tym procederze 12 tys. dolarów. Oczywiście trzeba pamiętać, że zatokę piratów odwiedza dziennie kilka lub kilkanaście milionów osób.

Teoretycznie witryny powinny uzyskać zgodę użytkowników na wykorzystywanie mocy obliczeniowej ich komputerów, ale nikt nie zaprząta sobie tym głowy. A szczególnie chętnie wykorzystują go witryny, które nie mogą wyświetlać normalnych reklam. Są to m.in. strony pornograficzne, torrentowe, czy też takie, które służą do parkowania domen lub umożliwiają wrzucanie filmów.

kryptowaluty

Źródło: Adguard.com

You may also like...