AI przyjmuje zamówienia w jednej z sieci fast food

Amerykańska sieć Wendy’s testuje sztuczną inteligencję, która zastępuje człowieka w okienku drive-thru. AI obsługiwana przez Google, przyjmuje zamówienia od klientów w jednej z restauracji w Ohio.

Eksperci ostrzegają. że szybki i przede wszystkim niekontrolowany rozwój sztucznej inteligencji, może przynieść nam więcej szkód niż korzyści. Według prognoz w ciągu najbliższych kilkunastu lat, AI może nam odebrać kilkadziesiąt milionów miejsc pracy i wbrew pozorom nie są to obawy bezpodstawne. Coraz więcej firm wykorzystuje ją bowiem do różnego rodzaju zadań.

Kolejną firmą wykorzystującą sztuczną inteligencję jest amerykańska sieć restauracji fast-food Wendy’s, która zatrudni ją do przyjmowania zamówień. AI będzie działać w jednej z restauracji w stanie Ohio, pracując w okienku drive-thru, gdzie przyjmuje zamówienia.

Według dyrektora bot ma być bardzo rozmowny, zaś klienci nawet nie będą sobie zdawali sprawy z tego, że nie rozmawiają z człowiekiem. Inżynierowie Wendy’s, wspólnie z Google dopracowali model językowy dla słów kluczowych oraz specyficznych fraz związanych z menu. Chodzi o to, by bot zrozumiał klienta nawet jeśli ten posługuje się nazwą potoczną zamiast oficjalnym nazewnictwem z menu. Przykładem tego są koktajle mleczne, znane jako Frosties. Do słownictwa chatbota włączono również takie sformułowania jak „duża torba”.

Chatbota przystosowano także do radzenia sobie z sytuacjami typowymi dla pracy w okienku, takimi jak rozmowy w pojeździe, grające radio, czy też odgłosy silnika oraz wydechu. Uwzględniono również niezdecydowanie klientów, którzy w trakcie składania zamówienia mogą zmieniać jego szczegóły.

Pierwsze testy technologii wyglądają bardzo obiecująco. Bot jest bowiem tak samo dobry jak najlepszy przedstawiciel obsługi klienta. Zadaniem AI będzie ograniczenie kolejek do okienek drive-thru, a tym samym skrócenie czasu oczekiwania na realizację zamówienia.

Chatbot rozpocznie pracę już od przyszłego miesiąca i będzie go można znaleźć w mieście Columbus w stanie Ohio.

AI
Źródło: David Z/Pixabay

You may also like...