Nowoczesny robot idealnym gadżetem dla bałaganiarzy

Jeśli nie lubicie porządek, a nie macie czasu go utrzymać, to wkrótce wyręczy Was w tym robot. Wyposażona w sztuczną inteligencję maszyna nazywa się TidyBot i ma spore możliwości.

Wiele osób jest bałaganiarzami, które rozrzucają po mieszkaniu brudne ubrania lub śmieci i nie mają czasu lub ochoty ich posprzątać. Czasem jednak trzeba zaprosić do mieszkania znajomych lub rodzinę, a wówczas taki bałagan może być powodem do wstydu. Zamiast jednak zatrudniać sprzątaczkę, można te zadanie zrzucić na barki nowoczesnego robota wyposażonego w sztuczną inteligencję.

TidyBot to maszyna specjalnie zaprojektowana do sprzątania naszego mieszkania. W odróżnieniu od typowych automatycznych odkurzaczy, ta powstała jednak do zupełnie innych zadań. Robot wyposażony w sztuczną inteligencję jest w zasadzie zmechanizowanym ramieniem, które potrafi posprzątać porozrzucane po podłodze ubrania, śmieci, zabawki, umieszczając je w wyznaczonych do tego miejscach. To ostatnie z pewnością spodobałoby się rodzicom, których małe dzieci często rozrzucają zabawki po całym mieszkaniu. Są one prawdziwym utrapieniem, gdyż nadepnięcie na którąś z nich nie należy do przyjemności.

Technologia opracowana przez naukowców z uniwersytetu Princeton, jest bardzo skuteczna w tym co robi. Według badaczy osiąga aż 91,2% dokładności oraz 85% poziom sukcesu w rzeczywistych scenariuszach testowych.

Na przygotowanych przez konstruktorów filmach wideo widzimy, że robot potrafi umieszczać przedmioty nie tylko w pojemnikach, ale też jest w stanie samodzielnie otwierać szuflady, by wkładać do nich to co mu się każe. Potrafi również wrzucać śmieci do kosza, a nawet sortować ubrania do prania.

TidyBot może więc być bardzo użytecznym pomocnikiem w każdym domu. Na razie jednak otwartym pozostaje pytanie, kiedy możemy spodziewać się rozpoczęcia sprzedaży tego robota, a także ile będzie kosztował. Konstruktorzy nie podali jeszcze takich szczegółów.

TidyBot
Źródło: Tidybot.cs.princeton.edu

You may also like...