Groźna aplikacja na Androida kradnie nam pieniądze

Eksperci odkryli w Google Play Store groźną aplikację o nazwie ai.type. Program powoduje już problemy w 13 krajach, narażając użytkownika na stratę pieniędzy poprzez nieautoryzowane zakupy cyfrowych treści.

Specjaliści z firmy Upstream odkryli w Google Play Store kolejne zagrożenie dla użytkowników Androida. Znaleźli tam bowiem aplikację o nazwie ai.type, pobraną dotąd ponad 40 milionów razy, która może narazić na poważne straty finansowe.

Aplikacja potrafi bowiem bez pozwolenia użytkownika dokonywać zakupów cyfrowych treści premium, a także różnego rodzaju abonamentów. To jeszcze nie wszystkie możliwości tego groźnego narzędzia. Program ponadto wyświetla w tle reklamy, samodzielnie na nie klikając, w ten sposób generując hakerom niemały dochód. Ponadto uprawnienia jakich wymaga dają jej dostęp nie tylko do wiadomości tekstowych, zdjęć i kontaktów, ale też pamięci urządzenia. Aplikacja może więc ją odczytywać lub zapisywać w niej własne dane, uzyskuje dostęp do kont istniejących na urządzeniu oraz może nagrywać audio.

Program powoduje spore problemy już w 13 krajach, ale najbardziej zagraża mieszkańcom Egiptu oraz Brazylii.

Upstream Secure-D to mobilna platforma bezpieczeństwa blokująca nieautoryzowane transakcje. Jej twórcy twierdzą, że zablokowali 14 mln podejrzanych transakcji wykonanych za pomocą ai.type. Co ciekawe pochodziły one z zaledwie 11 tys. urządzeń, na których zainstalowano groźną aplikację. Gdyby ich nie zablokowano, kosztowałyby użytkowników smartfonów z Androidem ponad 18 mln dolarów.

Program jest dziełem izraelskiej firmy ai.type LTD i ukrywa się pod płaszczykiem darmowej klawiatury z emoji. Aplikację wprawdzie usunięto z Google Play Store już w czerwcu, lecz nadal znajduje się na milionach urządzeń z Androidem. Użytkownicy powinni więc jak najszybciej usunąć ją ze swego sprzętu, gdyż mogą narazić się nie tylko na opłaty za zakupy, których nie dokonali. Program dodatkowo powoduje zwiększoną transmisję danych, wyczerpując pakiety internetowe.

ai.type

Źródło

You may also like...