AirTags nie przyda się do śledzenia dzieci lub zwierząt
Apple wyjaśniło, że AirTags nie będzie można wykorzystać do śledzenia dzieci lub zwierząt. Takie wykorzystanie lokalizatora nie będzie możliwe dzięki funkcjom bezpieczeństwa.
Psy to zwierzęta, które bardzo łatwo przestraszyć, a wówczas potrafią zerwać się ze smyczy i uciec w siną dal. Ich odnalezienie nie jest potem łatwe i jeśli zwierzak samodzielnie nie wróci do domu, może się okazać że nigdy go nie odzyskamy. Pewną nadzieję dla posiadaczy czworonogów dawał nowy produkt koncernu Apple w postaci AirTags, jednak producent szybko ją rozwiał.
AirTags nie wyśledzi zwierzaka lub dziecka
To najnowszy lokalizator, który po podpięciu do dowolnego przedmiotu ułatwi jego odnalezienie. Właściciele psów od razu pomyśleli więc, że gdyby podczepić brelok do obroży psa, jego odzyskanie w przypadku ucieczki byłoby niezwykle proste. W podobny sposób gadżet mógłby posłużyć do lokalizowania pozycji dzieci, ale niestety nie jest to możliwe.
Przedstawiciel Apple w jednym z najnowszych wywiadów wyjaśnił, że taki sposób wykorzystania breloka nie będzie możliwy. Według wice prezes ds. marketingu, AirTags zaprojektowano do śledzenia pozycji przedmiotów, nie zaś żywych stworzeń.
Dlatego też firma zaimplementowała w swym produkcie szereg funkcji bezpieczeństwa i prywatności, które uniemożliwią wykorzystane breloka jako narzędzia szpiegowskiego. Działają one zarówno ze sprzętem na iOS, jak i Androidem. Jedna ze wspominanych funkcji sprawia, że brelok zaczyna piszczeć, jeśli będzie oddzielony od właściciela przez okres trzech dni. Prócz tego iPhone będzie w stanie wykryć pobliską obecność niezidentyfikowanego lokalizatora. Nie da się więc podrzucić go osobie, by ją w ten sposób szpiegować.
Należy tu nadmienić, że AirTags samodzielnie nie korzysta z połączenia internetowego. Zamiast tego wykorzystuje sieć ponad miliarda urządzeń korzystających z iOS oraz Mac’ów, używanych na całym świecie. Każdy lokalizator wysyła zaszyfrowany identyfikator Bluetooth. A inne urządzenia Apple mogą go wykryć, a następnie przekazać lokalizację breloka bezpośrednio na konto Apple ID jego właściciela. Trzeba jednak pamiętać, że właściciel breloka nie będzie mógł nigdy sprawdzić jakie urządzenia odsyłają lokalizację jego gadżetu, ani też kto jest ich właścicielem. Sieć działa bowiem w sposób w pełni anonimowy.
Funkcje bezpieczeństwa chronią przed szpiegowaniem
Cały proces wykorzystuje szyfrowanie w systemie end-to-end, więc nikt poza właścicielem urządzenia nie zdobędzie obecnej ani przeszłej lokalizacji gadżetu. Poza tym emitowane identyfikatory są nie tylko losowe, ale też zmieniane wiele razy dziennie i nigdy nie są ponownie wykorzystywane. W ten sposób podczas podróży, nie da się ponownie zidentyfikować lokalizatora.
Dodatkowo produkt posiada funkcję Pairing Lock, która chroni przed używaniem zgubionego lokalizatora przez obcą osobę. Innymi słowy, jeśli go zgubimy, znalazca nie będzie mógł sparować go z własnym smartfonem i używać jak swego.
Co więcej, taki znalazca nie będzie w stanie zidentyfikować właściciela lokalizatora. Wprawdzie każdy AirTags ma unikalny numer seryjny nadrukowany na obudowie, ale identyfikacja właściciela nie będzie możliwa, dopóki nie włączy trybu Lost Mode. Wówczas aplikacja Find My oznaczy go jako zagubiony. Gdy włączymy opcję, wtedy każdy kto znajdzie nasz brelok, może zeskanować go za pomocą urządzenia z NFC. Spowoduje to wyświetlenie adresu URL przypisanego do urządzenia. Kliknięcie w link przeniesie znalazcę urządzenia na stronę wsparcia, zawierającą unikalny numer seryjny oraz, jeśli właściciel tak zdecyduje, numer telefonu posiadacza. Dzięki temu znalazca będzie mógł powiadomić właściciela o odnalezieniu breloka.
Sprzęt posiada też funkcję zapobiegającą stalkingowi. Jeśli ktoś potajemnie umieści lokalizator w plecaku lub kieszeni, by śledzić naszą lokalizację, wówczas iPhone od razu uruchomi alarm. Na smartfonie pojawi się komunikat informujący o breloku poruszającym się razem z nami. Takie powiadomienie pojawi się wówczas, gdy nie jest to lokalizator sparowany z naszym Apple ID lub innym sprzętem.
Przypomnę, że AirTags jest już dostępny w sprzedaży i na polskim rynku jego cena zaczyna się od 134 zł. Ceny urządzenia w polskich sklepach, możecie sprawdzić na tej stronie. #reklama
Technogadżet w liczbach