Przeglądarka Edge zadba o naszą prywatność; Microsoft dodał darmowy VPN

Najnowsza aktualizacja dla przeglądarki Microsoft Edge spodoba się osobom dbającym o prywatność w sieci. Producent wzbogacił ją o darmowy VPN, w ramach aktualizacji systemu bezpieczeństwa.

Coraz trudniej jest zachować prywatność w sieci, dlatego wiele osób podczas przeglądania stron korzysta z VPN’ów, które maskują ich fizyczną lokalizację. Dobry VPN jednak trochę kosztuje, a te darmowe pozostawiają nieco do życzenia. Na szczęście użytkownicy przeglądarki Edge nie muszą za niego płacić, gdyż właśnie dostali go za darmo.

Microsoft w ramach nowej aktualizacji dodał właśnie do swej przeglądarki wirtualny VPN, który poprawić ma bezpieczeństwo i ochronę prywatności. System nazywa się Edge Secure Network i po włączeniu zaszyfruje ruch użytkownika w sieci. Oznacza to, że dostawcy usług internetowych nie będą mogli zbierać informacji, których prywatność chcielibyśmy zachować.

Funkcja oczywiście pozwala także ukryć swą fizyczną lokalizację, zastępującą ją wirtualnym adresem IP. To dobra wiadomość, gdyż dzięki temu użytkownicy będą mogli korzystać z usług używających blokad regionalnych. Teoretycznie możemy więc uzyskać dostęp do treści, których Netflix nie oferuje w naszym kraju.

Niestety jest pewien haczyk, który trzeba mieć na uwadze korzystając z nowej funkcji oferowanej przez Edge. Microsoft ograniczył bowiem przesył danych do zaledwie 1 GB miesięcznie. Poza tym użytkownicy muszą być zalogowani do swego konta Microsoftu, które śledzi ich aktywność, więc w praktyce nie jest to pełna prywatność.

Firma wyjaśnia, że Cloudflare gromadzi w tej usłudze informacje potrzebne dla wsparcia technicznego i diagnostyki. Zapewnia jednak, że co 25 godzin będzie się ich pozbywać.

Dodam, że Edge nie jest jedyną przeglądarką na rynku oferującą użytkownikom darmowy VPN. Takie opcje posiada również Opera, natomiast Mozilla oferuje wyłącznie płatny VPN.

Edge

Źródło

You may also like...