Alexa będzie mogła wkrótce mówić głosami zmarłych

Amazon zaprezentował nową funkcję asystenta Alexa, którą wiele osób może uznać za kontrowersyjną. Głosowy pomocnik zyska możliwość przemawiania głosami naszych bliskich, którzy już odeszli.

Alexa to obecnie jeden z popularniejszych głosowych asystentów obecnych na rynku, który oferuje użytkownikom szeroką gamę funkcji. Nie tylko dostarcza informacji z sieci, ale też może sterować sprzętem RTV oraz inteligentnymi urządzeniami znajdującymi się w naszym domu.

Amazon oprócz wzbogacania funkcjonalności asystenta, wyposaża go także w różne rodzaje głosów. Do wyboru jest kilka ich wersji, a czasem w ramach różnego rodzaju wydarzeń, asystent może przemawiać głosami znanych aktorów lub sportowców. Amerykański koncern zamierza jednak wkrótce rozszerzyć możliwości głosowe pomocnika w sposób, który nie każdemu przypadnie do gustu.

Podczas zorganizowanej w tym tygodniu konferencji Re:Mars, zapowiedziano funkcję naśladowania głosów naszych zmarłych bliskich. Firma pracuje nad opcją emulacji głosu osoby, co rzekomo wzbogaci pomocnika o więcej empatii i poprawi jego interakcję z ludźmi.

Wystarczy ponoć około minuta dźwięku nagranej osoby, aby stworzyć syntetyczny ślad głosowy, co pozwoli pomocnikowi ją naśladować. Na konferencji pokazano demonstracyjne wideo, na którym asystent czytał dziecku bajkę głosem jego niedawno zmarłej babci.

Nowa funkcja może wzbudzać wiele kontrowersji i nie każdemu się spodoba, gdyż może na nowo wywołać cierpienie po stracie ukochanej osoby. Ale to nie jedyny problem. Eksperci ds. bezpieczeństwa obawiają się, że narzędzia audio wykorzystujące technologię deep fake, mogą zapoczątkować falę nowych oszustów.

I nie są to bynajmniej obawy bezpodstawne, gdyż oprogramowanie do klonowania głosu doprowadziło już do kilku oszustw. W 2020 roku, przestępcy oszukali kierownika jednego z banków w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, by przekazał im 35 mln dolarów. Podszyli się bowiem pod dyrektora banku, by zlecić przelew.

Dotychczas tego typu oszustwa były wprawdzie stosunkowo rzadkie, jednak wraz z rozwojem technologii i jej dostępności, mogą stać się powszechne.

Alexa

Źródło

You may also like...