Alexa wybiera się na Księżyc; Amazon wyśle ją na pokładzie Oriona
Lockheed Martin wspólnie z Cisco oraz Amazonem chce wysłać asystenta Alexa na Księżyc. Inżynierowie pracują nad wykorzystaniem go w przyszłych misjach kosmicznych.
Na rynku dostępnych jest wiele asystentów głosowych, powiązanych nie tylko z urządzeniami mobilnymi, jak Siri czy Asystent Google, ale również z Windowsem. Najbardziej znanym z nich jest chyba Alexa, opracowana przez koncern Amazon. Swą popularność zawdzięcza przede wszystkim integracji z głośnikami takimi jak Echo Dot 4, którego ceny zaczynają się od 185 zł. Zapewnia to dużą wygodę korzystania z cyfrowego pomocnika w domu.
Już wkrótce obecność Alexy nie będzie ograniczała się tylko do naszego domu, ani nawet do naszej planety. Lockheed Martin planuje bowiem w niedalekiej przyszłości wysłać go w kosmos. Wspólnie z Cisco oraz Amazonem pracuje nad tym, by zintegrować asystenta z misjami kosmicznymi.
Alexa pomoże astronautom w przyszłych misjach
Alexa zostanie wysłana w przestrzeń w ramach misji Artemis I, pierwszej z wielu planowanych przez NASA. Statek Orion wyposażono w specjalną technologię demonstracyjną o nazwie Callisto, która umożliwi asystentowi pracę w czasie nadchodzącej misji.
Podczas misji Artemis I, NASA nie ograniczy się jedynie do przetestowania sztucznej inteligencji w postaci asystenta. Agencja chce również sprawdzić nowa rakietę Space Launch System, jak również przetestować sam statek Orion.
Pierwsza misja nie będzie załogowa, natomiast technologię przetestują inżynierowie na Ziemi z użyciem symulowanej załogi. Alexa otrzyma dostęp do danych telemetrycznych w czasie rzeczywistym i będzie w stanie odpowiedzieć na tysiące pytań związanych z samą misją. A wszystko to bez konieczności połączenia z internetem. Ponadto asystent zajmie się przetwarzaniem żądań specyficznych dla misji, takich jak sterowanie oświetleniem kabiny.
Największym wyzwaniem dla inżynierów jest brak łączności z internetem, bez którego głosowy asystent nie może funkcjonować. Tym problemem zajmą się inżynierowie Amazonu, dzięki którym Alexa będzie mogła wykonywać wiele zadań bez dostępu do globalnej sieci.
Amazon liczy na to, że w przyszłości astronauci będą mogli wykorzystywać pokładową sztuczną inteligencję do wielu zadań. I nie chodzi tylko o kontrolowanie otoczenia, ale też uzyskiwanie potrzebnych informacji. A także kontakt z członkami rodziny znajdującymi się na Ziemi. Przejście na sterowanie głosowe powinno znacznie usprawnić ten proces.
Specjalnie na potrzeby misji, Amazon opracuje również oprogramowanie, które poradzi sobie z hałasem i pogłosem na pokładzie statku. Ta technologia może w przyszłości przydać się także na Ziemi, by udostępnić asystenta klientom, którzy działają w głośnym środowisku lub mają słaby dostęp do sieci.
Technogadżet w liczbach