Nowy algorytm pilotuje drony lepiej od człowieka

Szwajcarscy badacze stworzyli nowy algorytm do pilotowania autonomicznych dronów. Jego możliwości sprawdzono w wyścigu z dwoma pilotami, których bez trudu pokonał.

Wiele firm myśli nad komercyjnym wykorzystaniem dronów do transportu różnego rodzaju przesyłek, lecz nie jest to przedsięwzięcie łatwe. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o regulacje prawne dopuszczające takie loty, lecz o brak pilotów sterujących bezzałogowcami. Potrzeba by bowiem tysięcy osób, co mogłoby zmniejszyć rentowność przedsięwzięcia.

Idealnym rozwiązaniem byłyby autonomiczne drony, lecz dotychczas systemy ich sterowania nie były wystarczająco dopracowane, by mogły latać w pełni samodzielnie. Dzięki wysiłkom naukowców Uniwersytet w Zurychu, może wkrótce stanie się to możliwe.

Badacze stworzyli bowiem zupełnie nowy algorytm do kierowania autonomicznymi dronami. Jego możliwości przetestowali podczas wyścigu z dwoma profesjonalnymi pilotami wyścigowych drobnów, który ludzie przegrali. Dzieło badaczy okazało się od ludzi znacznie lepsze, gdyż oblicza optymalne trajektorie, w pełni uwzględniając ograniczenia drona.

algorytm

Algorytm przeprowadził drony przez punkty orientacyjne rozmieszczone na eksperymentalnym torze, bijąc rekord najszybszego okrążenia. Oczywiście zanim oprogramowanie przystąpiło do wyścigu, najpierw wygenerowało optymalne trajektorie uwzględniające ograniczenia maszyny. Dzięki temu mogło pokonać trasę w znacznie krótszym czasie niż ludzie.

Naturalnie aby rywalizacja była uczciwa, piloci również mogli wcześniej zapoznać się z przygotowaną trasą, wykonując na niej przeloty treningowe. Mimo przygotowania dzieło szwajcarskich badaczy okazało się lepsze, a jego wydajność była bardziej spójna. Gdy znalazł bowiem najlepszą trajektorię, był w stanie wielokrotnie ją odtworzyć, podczas gdy ludziom trudniej jest zachować spójność.

Zespół naukowców twierdzi, że ich algorytm może mieć zastosowania do dostarczania paczek, inspekcji, ratownictwa poszukiwawczego i nie tylko.

Źródło

You may also like...