Amazon zastąpi ludzi maszynami; firma pokazała autonomicznego robota Proteus

Amazon może wkrótce znacznie ograniczyć zatrudnienie w swych magazynach. Obowiązki ludzi przejmie bowiem pierwszy, w pełni autonomiczny robot Proteus, którego firma właśnie pokazała.

Amazon wciąż jeszcze zatrudnia w swych magazynach całkiem sporo osób, jednak to się wkrótce może zmienić. Ponad 10 lat temu koncern zakupił bowiem firmę Kiva, specjalizującą się w projektowaniu robotów. Jej inżynierowie od paru prac pracowali nad nową maszyną, która mogłaby pracować w magazynach koncernu i właśnie zaprezentowano efekty tych pracy.

Firma pokazała pierwszego, w pełni autonomicznego robota o nazwie Proteus. Zaprojektowanego go, aby samodzielnie poruszał się po obiektach Amazona, nosząc wózki pełne paczek. Robot wykorzystuje “zaawansowaną technologię bezpieczeństwa, percepcji i nawigacji”, aby móc wykonywać swoją pracę bez przeszkadzania pracownikom.

Proteus zajmie się transportowaniem paczek

Proteus

Na poniższym wideo możecie zobaczyć jak Proteus porusza się po jednym z magazynów koncernu, transportując wózki zawierające przesyłki. Maszyna oświetla sobie drogę zielonym światłem, które stanowi równocześnie czujnik. Gdy w wiązce światła znajdzie się człowiek, robot natychmiast się zatrzymuje. Celem koncernu jest zautomatyzowanie obsługi wózków z paczkami, aby pracownicy nie musieli ich ręcznie transportować po obiektach.

Nie jest to bynajmniej jedyny robot pracujący w magazynach Amazonu. Firma zaprojektowała również maszynę o nazwie Cardinal, stworzoną z myślą o zmniejszeniu ryzyka obrażeń pracowników. Cardinal to robotyczne ramię, które odbiera paczki, odczytuje ich etykiety, a następnie umieszcza je w odpowiednim koszyku do kolejnego etapu procesu wysyłki.

Sztuczna inteligencja i wizja komputerowa umożliwiają prawidłowe sortowanie przesyłek. Amazon testuje obecnie prototyp, który jest w stanie podnosić pudła o masie do 24 kg i spodziewa się, że ramię robota zostanie wdrożone w centrach logistycznych w przyszłym roku.

Firma pracuje również nad AI, która automatycznie może skanować paczki. Obecnie pracownicy muszą skanować kody kresowe na paczkach, za pomocą ręcznych skanerów. Nowa technologia wyeliminuje taką potrzebę. Dzięki tej funkcji skanowania pracownicy nie muszą nawet zatrzymywać się podczas sortowania paczek. System może szybko rozpoznać paczkę, która mija jego kamerę. Kamera działa z szybkością 120 klatek na sekundę i jest oparta na wizji komputerowej i technologii uczenia maszynowego.

Całkiem niedawno wyciekł wewnętrzny raport, który ujawnił, że firma spodziewa się uszczuplenia dostępnej podaży siły roboczej w USA do 2024 roku. Dzięki nowym robotom nie trzeba będzie zatrudniać aż tylu ludzi, co dodatkowo obniży koszty działalności.

Zapraszam też na nasz profil na Facebooku, gdzie możecie śledzić i komentować artykuły.

Aktualizacja:

Powyższa informacja sugeruje, że Amazon może w przyszłości zastąpić pracowników maszynami. Podejście koncernu do tej kwestii jest jednak zupełnie inne i nic takiego nie będzie miało miejsca. Firma podesłała nam swe oficjalne stanowisko dotyczące kwestii zatrudnienia, które publikuję poniżej.

Od chwili wprowadzenia robotyki w Amazon w 2012 roku stworzyliśmy ponad milion nowych miejsc pracy i mamy ponad 520 000 robotów w naszych centrach dystrybucyjnych na całym świecie. W ten sposób pokazujemy, jak postrzegamy zastosowanie robotyki i zaawansowanych technologii. Mają one na celu zwiększenie zasięgu i możliwości ludzi, a jednocześnie ułatwiają wykonywanie zadań i pozwalają naszym pracownikom skupić się na bardziej zaawansowanych zadaniach.

Źródło

You may also like...