AMD chciało wyposażyć swoje karty w złącze 12VHPWR

Jeden z szefów AMD potwierdził, że firma początkowo chciała wyposażyć własne karty graficzne w problematyczne złącze 12VHPWR. Zdecydowała jednak o zastosowaniu innego rozwiązania.

Starszy wiceprezes i dyrektor generalny oddziału AMD zajmującego się kartami graficznymi, w rozmowie z serwisem Club386 przyznał, że jego firma początkowo miała w planach zastosowanie w swoich produktach problematycznego złącza 12VHPWR. Ostatecznie jednak z tego zrezygnowano, co perspektywy czasu okazało się dobrym pomysłem.

Złącze 12VHPWR miało trafić do kart AMD

Przedstawiciel firmy wyjaśnił, że pierwotny plan zakładał wykorzystanie złącza w kartach graficznych z serii RX 7800 oraz RX 7700. Producent chciał jednak mieć pewność, że wdrożenie nowej wtyczki w jej produktach nie spowoduje żadnych problemów. Tymczasem standard był zbyt nowy, by dało się ją uzyskać. Uznano więc, że jego zastosowanie może stanowić za duże ryzyko.

12VHPWR
Źródło: AMD

Wiceprezes AMD przyznał też, że nie rozumie dlaczego niektórzy producenci obarczają użytkowników za problemy spowodowane przez wtyczki 12VHPWR. Jego zdaniem firmy powinny odpowiednio wcześnie wykryć wszystkie wady techniczne i zająć się nimi, zanim produkt trafił na sklepowe półki. Nie wyklucza też, że w przyszłości AMD może wykorzystać nowe złącze w kartach graficznych. Zdecyduje się na to jednak dopiero wówczas, gdy uzyska pewność, że wszystkie problemy zostały już definitywnie rozwiązane i użytkownicy nie będą już narażeni na żadne kłopoty.

Niedawno złącze zmodernizowano i wyposażono w nową funkcję bezpieczeństwa. Powinna zapobiec pobieraniu przez kartę zbyt dużej mocy, jeśli wtyczka nie została prawidłowo podłączona. Karta otrzyma odpowiednią ilość energii dopiero tylko wtedy, gdy użytkownik dokładnie osadzi przewód.

Nie można jednak wykluczyć, że w przyszłości 12VHPWR stanie się całkowicie zbędne, gdyż producenci pracują nad nowym systemem zasilania kart graficznych, wbudowanym bezpośrednio w płytę główną. Rozwiązanie, które obecnie rozwija ASUS, pozwoli całkowicie wyeliminować dodatkowe przewody zasilające, poprawiając bezpieczeństwo oraz estetykę wnętrza obudowy.

12VHPWR
Źródło: ASUS

You may also like...