Znamy przyczynę przegrzewania się kart AMD RX 5700

Według Asusa, przyczyną przegrzewania się kart graficznych AMD RX 5700, jest wadliwy montaż. W procesie produkcji nieprawidłowo dokręcono śruby, co powoduje nadmierny wzrost temperatury GPU.

Przez dłuższy czas na rynku kart graficznych królowała firma Nvidia, której produkty nie pozostawiały rywalom żadnych szans. Obecnie sytuacja wygląda inaczej, gdyż niedoceniana dawniej firma AMD wychodzi na prowadzenie, oferując produkty tańsze i wydajniejsze. Niestety ich funkcjonalność pozostawia nieco do życzenia. Czasem są bowiem problemy ze sterownikami, zaś teraz pojawił się problem z przegrzewaniem się.

Dotyczy on przede wszystkim kart z serii AMD RX 5700, które są zdecydowanie gorętsze od rywali. Wysoka temperatura jest wrogiem elektroniki, gdyż może łatwo uszkodzić delikatne tranzystory. A w przypadku kart graficznych jest to szczególnie problematyczne, gdyż zwykle pracują pod dużym obciążeniem. Generują więc ogromne ilości ciepła, którego nie są w stanie odprowadzić.

Inżynierowie Asusa, którzy zbadali problem, szybko znaleźli jego przyczynę. Według producenta, za przegrzewanie się kart odpowiada wadliwy ich montaż, a ściślej mówiąc zbyt luźne śrubki. Po prostu radiator nie przylega tak jak powinien do powierzchni GPU i nie jest w stanie efektywnie odprowadzać ciepła. Według Asusa, choć AMD sugeruje by podczas montażu używano siły 30-40 PSI, to powinno się stosować 50-60 PSI. W ten sposób radiator będzie lepiej przylegał do procesora i sprawniej odprowadzał ciepło, zaś karta stanie się chłodniejsza.

Dobrą wiadomością jest to, że problem da się łatwo rozwiązać. Użytkownicy kart powinni skontaktować się z serwisem, który od przyszłego miesiąca przeprowadzi darmową naprawę, wymieniając śrubki. Asus uprzedza jednak, że cały proces może trochę potrwać, gdyż istnieje ryzyko że koronawirus wpłynie na dostawy śrubek do serwisów.

Firma przy okazji ustrzega użytkowników, by samodzielnie nie próbowali dokręcać istniejących śrubek, gdyż mogą uszkodzić swe karty.

AMD RX 5700

Źródło

You may also like...