Amerykanie zabiją memy. Przez nowe prawo mogą zniknąć z sieci

Amerykanie mogą niebawem uśmiercić popularne memy. Wkrótce odbędzie się głosowanie nad nowymi przepisami, które wprowadzi karę finansową za ich udostępnianie.

Każdy wie czym są memy, gdyż w sieci spotyka się je praktycznie na każdym kroku. Pełno ich oczywiście w mediach społecznościowych, ale istnieją też specjalne strony internetowe publikujące je w tysiącach sztuk.

Niebawem jednak memy mogą poważnie stracić na popularności. Amerykanie chcą bowiem wprowadzić w życie zupełnie nową ustawę CASE Act. W założeniach przepisy mają na celu zapewnienie lepszej ochrony praw autorskich zdjęć. Chodzi o to, by ułatwić rozstrzyganie niewielkich sporów bez narażania ich autora na kosztowny proces.

Tymczasem najczęściej właśnie na podstawie chronionych zdjęć powstają memy. Jeśli więc nowe przepisy wejdą w życie, wówczas osobie która udostępni takiego mema, będzie groziła kara w wysokości nawet 15 tys. dolarów za każde wykorzystanie czyjejś fotografii. I to bez możliwości odwołania.

CASE Act, który oczekuje na głosowanie w Senacie, już teraz wzbudza ogromne opory. Wielu obawia się, że prawo mogą wykorzystać trolle, w podobny sposób jak teraz wykorzystują patenty. Firmy zwane patentowymi trollami kupują całe ich portfolia, a następnie pozywają koncerny, które je wykorzystują. Wystarczy więc, że jakiś troll kupi prawa autorskie do popularnego zdjęcia używanego w memach, a następnie zacznie wysyłać setki lub tysiące wezwań do zapłaty.

Naturalnie nie ma jeszcze pewności, że Senat przegłosuje nowe prawo. Jednak zagrożenie jest całkiem realne. Powstała więc petycja, której celem jest nakłonienie polityków do odrzucenia nowej ustawy.

memy

Źródło: Theamericanmirror.com

You may also like...