Amerykanie uderzają w chińskich producentów superkomputerów

Administracja Trumpa wpisała na czarną listę kolejnych pięć chińskich firm, zakazując im dostępu do amerykańskiej technologii. Wśród nich są także producenci superkomputerów.

Amerykanie zaostrzają wojnę handlową prowadzoną z Chinami, uderzając w kolejne azjatyckie firmy. Początkowo skupiali się głównie na Huawei oraz ZTE, odbierając im możliwość korzystania z licencji na Androida oraz Windowsa. Ale na tym się działanie rządu nie kończy. Rząd wpisała bowiem na tę listę pięć kolejnych chińskich przedsiębiorstw.

Trafiły na nią Sugon, Wuxi Jiangnan Institute of Computing Technology, Higon, Chengdu Haiguang Integrated Circuit i Chengdu Haiguang Microelectronics Technology. Choć dla przeciętnego człowieka ich nazwy niewiele mówią, to są to firmy produkujące superkomputery. Wpisanie ich na czarną listę może więc poważnie uderzyć w możliwości rozwoju tych przedsiębiorstw, których produkty w dużej mierze opierają się na wykorzystaniu amerykańskiej technologii.

Rząd usprawiedliwia swą decyzję tym, że superkomputery mogą być wykorzystywane do celów militarnych. Trudno tu jednak nie odnieść wrażenia, że ma na celu ograniczenie dominacji Chin na tym polu. Przez lata sprzęt produkowany przez Państwo Środka, taki jak Sunway TaihuLight i Tianhe-2, zajmował pierwsze miejsca zestawienia najmocniejszych superkomputerów na świecie.

Amerykanie nie byli w stanie z nimi rywalizować, więc wspomniany zakaz może im bardzo pomóc.

superkomputerów

Źródło: Reuters.com

You may also like...