Amerykanie wymieniają smartfony coraz rzadziej

Jeśli jesteście ciekawi jak często użytkownicy smartfonów wymieniają swój sprzęt, zajrzyjcie do najnowszego raportu Strategy Analytics. Zawiera bardzo ciekawe informacje.

Producenci smartfonów nieustannie wprowadzają na rynek nowe modele swych urządzeń. W przypadku niektórych firm, urządzenie jest unowocześniane nawet dwa razy do roku. A to wszystko ma nas zachęcić do sięgnięcia po portfel i wymiany posiadanego sprzętu na nowy. Okazuje się jednak, że użytkownicy smartfonów wcale nie palą się do częstych wymian swych urządzeń.

Jak to wygląda w Stanach Zjednoczonych, pokazuje nam najnowszy raport z badań przeprowadzonych przez firmę Strategy Analytics. Przedsiębiorstwo przeprowadziło internetowe badanie rynku na 2500 właścicielach urządzeń mobilnych w przedziale wiekowym od 18 do 64 lat.

Sprzedaż smartfonów spada coraz bardziej

Z badania wynika, że użytkownicy jak najdłużej starają się korzystać z posiadanego urządzenia, odwlekając decyzję o jego wymianie jak się tylko da. Wiele osób użytkuje sprzęt przez trzy lata lub dłużej, zanim uzna że nadeszła już pora zastąpić go nowocześniejszym modelem. W przypadku iPhone’a średni czas użytkowania wynosi 18 miesięcy, natomiast smartfony Samsunga aktywne są przez 16,5 miesiąca.

Co sprawia, że posiadacze urządzeń mobilnych tak długo korzystają ze swego sprzętu? Według wice prezesa firmy Davida Kerra, istnieje kilka przyczyn takiego zachowania konsumentów. Przede wszystkim wielu z nich uważa, że zmiany wprowadzane w nowych modelach są na tyle małe, że ich zakup nie ma sensu. Ich obecnie posiadany telefon nadal bowiem doskonale spełnia swą rolę.

Równie ważną kwestią jest wzrost cen modeli flagowych, który nastąpił w ostatnich latach. Szczególnie poważną przeszkodą w zakupie mogą być ceny modeli 5G, choć konsumenci rozumieją korzyści płynące z tej technologii. Mimo to na wydanie 1000 dolarów na sprzęt korzystający z technologii łączności nowej generacji, zdecydowałoby się tylko 7 procent badanych.

Dla producentów smartfonów nadchodzą więc bardzo ciężkie czasy. Wygląda bowiem na to, że moda na wymianę sprzętu co roku na razie się skończyła. Z niedawnego raportu firmy IDC wynika, że w zeszłym roku sprzedaż urządzeń mobilnych spadła w skali całego globu aż o 6 procent. Analitycy firmy Gartner są przekonani, że w tym roku również można spodziewać się co najmniej 3,3 procentowego spadku. Sytuację powinny poprawić modele 5G, ale na ich upowszechnienie trzeba będzie jeszcze poczekać.

smartfonów

Źródło: Strategyanalytics.com

You may also like...