Amerykańscy żołnierze będą lepiej widzieć w ciemności

Amerykańska armia udostępniła materiał prezentujący najnowszy model noktowizora ENVG-B. Dzięki niemu żołnierze będą znacznie lepiej widzieć podczas nocnych misji.

Misje wojskowe odbywają się nie tylko w dzień, ale również w nocy. Istotne jest więc, by brak światła nie ograniczał zdolności żołnierza, dlatego od lat do widzenia w ciemności używa się noktowizorów. Tego typu systemy nie są jednak idealne, gdyż widziany w nich obraz jest mocno zabarwiony na zielono, więc nie do końca jest czytelny.

Wojskowe laboratoria amerykańskiej armii opracowały jednak zupełnie nowy model noktowizora, którego działanie zaprezentowano na wideo. Urządzenie o nazwie Enhanced Night Vision Goggle-Binocular (ENVG-B) generuje obraz, który na pierwszy rzut oka może wydać się nieco dziwny. Wszystko jest bowiem w kolorze pomarańczowym, natomiast cała scena wygląda tak, jakby narysowano ją neonem.

ENVG-B

Obecne noktowizory prezentują obraz w zielonej poświacie. Generują ją bowiem elektrony podróżujące przez zieloną rurkę fosforową. Nowa technologia wykorzystuje natomiast rurkę z białego fosforu, połączoną z technologią poprawiającą obraz. W porównaniu do poprzednich systemów pozwoliło to również podnieść kontrast i rozdzielczość obraz. Oczywiście jest to sprzęt wojskowy, więc technologia odpowiedzialna za działanie systemu pozostaje tajemnicą.

Nową technologię zaprojektowano również w taki sposób, aby poprawić percepcję głębi, a także zintegrować z systemami rzeczywistości wirtualnej. W ten sposób gogle zapewnią m.in., zdalny widok z celownika optycznego używanej przez nich broni. Żołnierz nie będzie już musiał zbliżać broni do twarzy, by z niej celować.

ENVG-B

Gogle noktowizyjne ważą około kilograma i w zależności od potrzeb można je używać tylko na jedno lub oboje oczu. Można je również odsunąć od oczu, gdy przestaną być potrzebne. Na razie nie wiadomo jednak kiedy nowy noktowizor trafi do czynnej służby.

Źródło

You may also like...