Google podaje listę producentów, którzy do końca roku dostarczą Androida 10

Na swym blogu Google opublikowało listę producentów, którzy jeszcze w tym roku dostarczą system Android 10. Są to m.in., Samsung, Asus, LG, Motorola, Oppo i Sony.

Fragmentacja Androida to bez wątpienia jedna z największych wad tego popularnego systemu mobilnego. Dystrybucja kolejnych aktualizacji zależy bowiem od producentów sprzętu, więc wielu użytkowników musi miesiącami czekać na ich premierę. Bywa więc tak, że zbliża się premiera nowej wersji systemu, a niektórzy użytkownicy wciąż nie otrzymali aktualizacji do obecnej wersji.

Google postanowiło więc poprawić sytuację i w momencie premiery Androida 8.0 Oreo uruchomiło Projekt Treble. Pozwoliło to stworzyć modularną bazę Androida, dzięki której producenci mogli znacznie sprawniej dostarczać aktualizacje do swych urządzeń.

Amerykański koncern opublikował na swym blogu artykuł, obrazujący jak obecnie wygląda sytuacja z aktualizacjami. Możemy w nim przeczytać, że Android 9.0 Pie miał w pierwszym roku najwyższy wskaźnik adopcji ze wszystkich systemów i obecnie jego udział w rynku wynosi aż 22,6%. Firma potwierdziła również, że dzięki Projektowi Treble udało się skrócić do zaledwie 3 miesięcy średni czas aktualizacji z Oreo do Pie. Google liczy też na to, że w przypadku Androida 10, wynik ten będzie jeszcze lepszy.

Android 10

Firma z Mountain View opublikowała też listę producentów, których urządzenia jeszcze w tym roku dostaną system Android 10. Znalazły się na niej takie firmy, jak ASUS, LG, Motorola, OPPO, Realme, Samsung, Sharp, Sony, Transsion oraz Vivo. Oczywiście nie wszystkie modele wymienionych producentów mogą liczyć na nowy system, ale część z nich na pewno go dostanie.

Można założyć, że w pierwszej kolejności otrzymają go modele najświeższe i prawdopodobnie flagowe. Dopiero potem trafi on na inne urządzenia.

Źródło

You may also like...