Android 12 ułatwi instalacje aplikacji spoza Play Store

Google zapowiedziało wprowadzenie zmian w systemie Android 12, które ułatwią instalację aplikacji spoza sklepu Play Store. Ta deklaracja z pewnością ucieszy wielu deweloperów narzekających na obecny system.

Każdy twórca aplikacji mobilnych doskonale wie, że sklepy takie jak Play Store czy też App Store to świetne narzędzia ich dystrybucji. Ze sklepów korzystają bowiem dziesiątki milionów osób, więc dotarcie do potencjalnego klienta staje się zdecydowanie łatwiejsze. A to z kolei gwarantuje deweloperom zyski na odpowiednim poziomie.

Wielu jednak nie podoba się fakt, że Google i Apple za możliwość korzystania ze swych platform pobierają 30 procent prowizji od sprzedaży aplikacji. Niektórzy próbują więc wyłamać się oferując produkty poza oficjalnymi sklepami, co nie jest mile widziane przez koncerny. Afera związana z Epic Games oraz grą Fortnite pokazała jednak, że obecne rozwiązanie nie jest najlepszym wyjściem. Google planuje więc wprowadzić zmiany, które powinny zadowolić obie strony.

Koncern zamierza zaimplementować je w platformie Android 12, a umożliwią one użytkownikom znacznie łatwiejszą instalację aplikacji spoza Play Store. Twórcy natomiast zyskają w ten sposób więcej opcji dotyczących metod dystrybucji ich produktów.

Google nie zdradziło jednak żadnych konkretów, więc na razie nie wiemy dokładnie jak to ma działać. Możliwe jednak, że wymusi to również zmiany w wysokości prowizji, którą teraz deweloperzy płacą koncernowi. Musimy więc poczekać na bardziej szczegółowe informacje dotyczące planowanych zmian.

Play Store

Źródło

You may also like...