Android 15 usprawni nawigację w pomieszczeniach dzięki nowemu standardowi
Nadchodzący Android 15 zapewni wsparcie dla technologii Wi-Fi Ranging. Pozwoli to usprawnić nawigację w pomieszczeniach, podnosząc jej dokładność do poziomu poniżej 1 metra.
Android 15 przyniesie smartfonom wiele zmian, a jedna z nich dotyczy nawigacji w pomieszczeniach. Najnowsza wersja systemu będzie wspierała technologię Wi-Fi Ranging, co pozwoli znacznie podnieść dokładność lokalizacji. Opcja będzie jednak działała tylko na urządzeniach posiadających chipy Wi-Fi, sprzętowo wspierające wspomniane rozwiązanie.
Wi-Fi Ranging usprawni nawigację w pomieszczeniach
Nawigacja GPS to funkcja, z której użytkownicy smartfonów korzystają od wielu lat. W ostatnim czasie dołączyła także nawigacja w pomieszczeniach, ułatwiająca poruszanie się po budynkach, takich jak centra wystawiennicze czy handlowe. Nie było to jednak zbyt przydatne rozwiązanie, ze względu na małą dokładność, wynikającą ze sposobu działania technologii, opartym nie na satelitach, lecz punktach dostępu Wi-Fi.
Należy tu wyjaśnić, że po wprowadzeniu Wi-Fi nie istniał jeszcze standardowy protokół do śledzenia lokalizacji, oparty na tym standardzie. Korzystano więc z niego okrężnej drogi, pozwalającej określić przybliżoną lokalizację urządzeń, mierząc ją na podstawie siły sygnału Wi-Fi odbieranego z wielu punktów dostępu. Niestety ta metoda była mało dokładna, oferując precyzję na poziomie 10-15 m, co czyniło ją bezużyteczną do nawigacji w pomieszczeniach.
Potem IEEE Standards Association stworzyło jednak standard 802.11mc (znany także jako Wi-Fi Round Trip Time (RTT), zapewniający większą dokładność pozycjonowania opartego na Wi-Fi. Wykorzystuje bowiem Fine Timing Measurement (FTM), aby umożliwić śledzenie lokalizacji z dokładnością 1-2 m.
Dokładność lokalizacji poniżej 1 m
Ten standard był już całkiem dokładny, lecz IEEE Standards Association postanowiło jeszcze bardziej go ulepszyć. Tak powstał standard 802.11az, znany też jako Wi-Fi Ranging. W połączeniu z FTM zapewnia dokładność pomiaru wynoszącą zaledwie 0,4 m. Wykorzystuje przy tym dwukrotnie większą przepustowość (160 MHz zamiast 80 MHz), obsługuje pasmo 6 GHz, jest skalowalne dla dużej liczby klientów, zapewnia większe bezpieczeństwo i ochronę. Dodatkowo obsługuje dynamiczne szybkości pomiaru.
Standard 802.11az pojawił się jednak dopiero w marcu 2023 roku. Było już więc za późno, by zaimplementować go do Androida 14. Google w pełni wprowadzi go więc do systemu Android 15, oferując klientom zupełnie nowe możliwości jego wykorzystania. Dzięki Wi-Fi Ranging, aplikacje będą mogły pokazać drogę do konkretnego produktu w sklepie. Może też wprowadzić sterowanie inteligentnym domem na zupełnie nowy poziom. Jeśli np. poprosimy asystenta o włączenie świateł, aplikacja może sprawdzić w którym pomieszczeniu się znajdujemy. Na podstawie tej informacji określi, jakie światła należy włączyć.
Niestety na razie technologia będzie miała ograniczone zastosowanie, ponieważ większość telefonów z Androidem jeszcze nie obsługuje sprzętowo Wi-Fi Ranging. Do korzystania z tej funkcji trzeba więc będzie wymienić posiadany sprzęt na nowy.
Technogadżet w liczbach