Android O udostępniony dla deweloperów

Google miało oficjalnie zaprezentować Androida O dopiero na majowej konferencji Google I/O. Tymczasem koncern nieco się pospieszył i na swym oficjalnym blogu zapowiedział nowy system operacyjny, udostępniając równocześnie jego wersję deweloperską.

Android O to naturalnie robocza nazwa nowej platformy, zaś oficjalnie będzie się ona nazywać zapewne Android 8.0 wraz z dodatkiem jakiegoś słowa, tradycyjnie nawiązującego do słodyczy.Ta wersja nowego Androida nie ma nic wspólnego z tradycyjnymi beta testami. Jest przeznaczona konkretnie dla deweloperów i ma na celu pokazanie zmian, jakie zostaną w nim wprowadzone. Nie nadaje się więc dla zwykłych użytkowników telefonów. Jego pobranie wymaga odwiedzenia Google Developer Portal gdzie dostępne są wersje na cztery smartfony, jeden tablet oraz jeden odtwarzacz multimedialny z Android TV: Nexus 5X, Nexus 6P, Pixel, Pixel XL, Pixel C oraz Nexus Player.

Nowy system oferuje m.in., zmiany w systemie powiadomień, oferując tzw. “kanały powiadomień”, czyli element, który pogrupuje wszystkie nadchodzące powiadomienia, by można było je łatwiej przeglądać.

Kolejną zmianą są rozwiązania pomagające oszczędzać baterię. System ogranicza funkcjonalność aplikacji działających w tle, redukując m.in. korzystanie z internetu oraz aktualizacje bazujące na lokalizacji użytkownika. Nowy system znacząco zmieni też sposób działania aplikacji, choć aby się z nimi zapoznać trzeba przekopać dokumentację opisującą planowane modyfikacje.

Z innych zmian wymienić można m.in., znany z telewizorów tryb obraz w obrazie udostępniony tabletom w zeszłym roku, adaptacyjne ikony aplikacji oraz lepsze zarządzanie hasłami.

Szczegóły dotyczące Androida O możecie znaleźć na blogu Google. Na więcej informacji musimy jednak poczekać na majową konferencję.

Źródło: Googleblog.com

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *