Android Oreo zainstalowany na 12,1 procent urządzeń

Najnowszy raport Google pokazuje, że Android Oreo znowu zwiększył swój udział w rynku smartfonów. Obecnie zainstalowany jest na 12,1% wszystkich urządzeń z Androidem.

Rynek urządzeń z Androidem ma to do siebie, że każdy kolejny system bardzo powoli zdobywa popularność. Jest to zasługa producentów sprzętu oraz operatorów, którzy nie spieszą się z udostępnianiem aktualizacji do nowej wersji. Często dostarczają ją użytkownikom dopiero wiele miesięcy po rynkowej jego premierze.

Podobnie było do tej pory z platformą Android Oreo, która jest już dostępna od zeszłego roku. Jeszcze do niedawna jej udział w rynku był znikomy, oscylując wokół maksymalnie dwóch procent. Producenci wzięli się jednak w garść i znacznie przyspieszyli tempo dystrybucji aktualizacji, co widać w najnowszym raporcie Google.

Lipcowe zestawienie pokazuje, że Android Oreo ma już 12,1% udział w rynku smartfonów z systemem Google. Najwięcej użytkowników ma oczywiście wersja 8.0, zainstalowana na 10,1% urządzeń, natomiast pozostałe 2 procent zapewnia wersja 8.1. To bardzo duży wzrost popularności, który nastąpił w stosunkowo krótkim czasie, gdyż jeszcze w kwietniu udział w rynku wynosił 4,6%.

Oczywiście Oreo nadal nie dorównuje popularnością poprzednim wersjom Androida. Najchętniej używanym jest bowiem wciąż Nougat, z którego korzysta obecnie 30,8% wszystkich użytkowników Androida. Na drugim miejscu plasuje się Marshmallow z wynikiem 23,5 %.

Zaskakująca jest wciąż duża popularność Gingerbread, którego udział wynosi 0,2 procent. Niby to niewiele, ale urządzeń z Androidem jest grubo ponad miliard, co wciąż daje kilka milionów smartfonów i tabletów.

Android Oreo

Źródło: Developer.android.com

You may also like...