Sprzętowy klucz ochroni przed każdym zagrożeniem

Najnowszy raport Krebs On Security potwierdza skuteczność nowych metod autoryzacji. Według specjalistów, sprzętowy klucz jest stanie znacznie skuteczniej chronić nasze dane.

Przez wiele lat najpowszechniejszą metodą ochrony naszych internetowych usług, były hasła. Od dawna nie jest to jednak metoda bezpieczna, gdyż hakerzy z łatwością potrafią je wykraść, przejmując nasze konta.

Jakiś czas temu firmy rozpoczęły więc wprowadzanie dwuskładnikowych systemów zabezpieczeń, wykorzystujących jednorazowy kod wysyłany SMS’em. Dzięki temu haker wchodząc w posiadanie naszego hasła, teoretycznie nie dostanie się do konta, gdyż musiałby posiadać drugi kod. W praktyce okazało się jednak, że ten sposób również nie jest bezpieczny, ponieważ cyberprzestępcy potrafią przechwycić wiadomości z kodem.

Ostatnio zaczęto więc przechodzić na sprzętowy klucz, który wydaje się być znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem. Technologia chroni bowiem hasło za pomocą kodu, który generowany jest przez dodatkowe urządzenie podłączane do komputera. W ten sposób nie da się go w żaden sposób przechwycić.

Firma Krebs On Security opublikowała raport, który potwierdza wysoką skuteczność takich rozwiązań. Wynika z niego, że w zeszłym roku żaden z niemal 90 tys. pracowników Google, nie stał się ofiarą ataku phisingowego, po tym jak firma zaczęła wprowadzać sprzętowe klucze.

Google nie jest jedyną firmą korzystającą ze sprzętowych kluczy. Takie systemy wprowadzają u siebie również inne przedsiębiorstwa, jak chociażby Twitter, który w ten sposób podnosi poziom zabezpieczeń kont użytkowników. Wspiera ją również Mozilla, która swą przeglądarkę Firefox, wyposażyła w obsługę kluczy.

sprzętowy klucz

Źródło: Krebsonsecurity.com

You may also like...