Android Q będzie nieco bezpieczniejszym systemem
Nadchodzący Android Q otrzyma kilka rozwiązań, które będą lepiej chronić użytkowników przed malware. System utrudni instalację aplikacji z nieznanych źródeł.
Nie ma co ukrywać, że Android nie należy do najbezpieczniejszych systemów operacyjnych. Praktycznie co chwila słyszymy o złośliwych aplikacjach dostępnych w Google Play Store, które zainfekowały dużą liczbę urządzeń.
Wprawdzie system Google Play Protect ma takim sytuacjom zapobiec, ale przegrywa walkę z coraz sprytniejszymi hakerami. Ci potrafią bowiem omijać zabezpieczenia, bez trudu infekując nasze urządzenia złośliwym kodem. W najnowszej wersji mobilnego systemu, Google zamierza wprowadzić kilka zmian, które powinny nieco poprawić bezpieczeństwo użytkownika.
Od zawsze Android miał funkcję uniemożliwiającą instalowanie aplikacji z zewnętrznych źródeł. Początkowo użytkownik mógł ją wyłączyć specjalnym przyciskiem, co nie było jednak zbyt wygodnym rozwiązaniem. Należało bowiem robić to oddzielnie dla każdej aplikacji. W Oreo oraz Pie pojawiły się zmiany, które nieco to ułatwiały. Po pierwszej instalacji aplikacji z innego źródła, można było stworzyć regułę, udzielając zgody na dalszą instalację aplikacji z tego konkretnego miejsca.
Z najnowszej bety systemu Android Q wynika jednak, że funkcja będzie ponownie zmieniona. Za każdym razem gdy użytkownik zezwoli na instalację aplikacji z zewnętrznego źródła, po zainstalowaniu programu system cofnie te uprawnienia. Innymi słowy, gdy zechcemy zainstalować kolejny program, będziemy musieli ponownie wyrazić na to zgodę. Nawet jeśli stworzymy regułę dla danego źródła, to będzie ona działała tylko do kolejnej instalacji.
Nowa funkcja może być uciążliwa dla użytkowników i zapewne wielu nie będzie z niej zadowolonych. Powinna jednak zapewnić większy poziom bezpieczeństwa. Spowolnienie procesu instalacji da bowiem więcej czasu na zastanowienie się czy na pewno dana aplikacja jest bezpieczna. Dodatkowo pojawi się komunikat informujący o zagrożeniach wynikających z instalacji nieznanych programów.
Źródło: 9to5google.com
Technogadżet w liczbach