Android Q zaoferuje wiele ciekawych funkcji ułatwiających obsługę sprzętu
XDA Developers powoli odkrywa tajniki nowego systemu Android Q. Nadchodząca aktualizacja przyniesie ze sobą wiele ciekawych funkcji, które znacznie usprawnią obsługę naszych telefonów.
Wprawdzie wiele telefonów nie dostało jeszcze Androida 9.0 Pie, to już za kilka miesięcy na rynku pojawi się jego następca Android Q. Nowa platforma wkrótce doczeka się oficjalnej zapowiedzi, ale już teraz możemy poznać kilka jej nowych funkcji. Informacje dostarczyli nam specjaliści z XDA Developers, rozkładający na czynniki wczesną wersję poglądową, która wyciekła niedawno do sieci.
Udało im się dokopać do wielu interesujących funkcji, a jedną ze szczególnie istotnych jest możliwość cofnięcia aktualizacji oprogramowania. Jak wiemy, poprawki udostępniane przez twórców aplikacji mają na celu usprawnienie działania aplikacji, wprowadzenie nowych funkcji oraz załatanie błędów.
Często zdarza się jednak, że zamiast naprawić sytuację, jeszcze ją pogarszają. Pojawia się wówczas duży problem, gdyż aktualizacji nie da się cofnąć, więc użytkownik musi czekać aż twórca przygotowuje kolejną łatkę. Jeśli nowy system faktycznie umożliwi ich cofnięcie, będzie to niezwykle przydatna funkcja, która zaoszczędzi użytkownikom masę nerwów.
Funkcja cofania aktualizacji pozwoli uniknąć problemów
Drugą z nowości jest funkcja, która zablokuje aplikacjom pracującym w tle dostęp do schowka. W przypadku Androida, aplikacje mogą bowiem odczytywać zawartość schowka, nawet jeśli pracują w tle. Wprawdzie istnieją zewnętrzne ROM’y blokujące tę funkcję systemu, ale nie każdy użytkownik chce ich używać. Android Q standardowo zablokuje tę furtkę.
Specjaliści z XDA odkryli bowiem zmiany w systemie uprawnień, a to oznacza, że tylko aplikacje systemowe będą miały dostęp do schowka. To zmiana idąca w dobrą stronę, gdyż dodatkowo podniesie bezpieczeństwo danych użytkowników sprzętu. W schowku często przechowywane są bowiem wrażliwe informacje, jak hasła, emaile, dane bankowe itp. Złośliwa aplikacja mogłaby je przejąć i w ten sposób poważnie użytkownikowi zaszkodzić.
Kolejną zmianą jest standardowe wsparcie dla systemów rozpoznawania twarzy używanych do logowania do aplikacji oraz autoryzacji zakupów. System będzie sprawdzał, jaka technologia znajduje się w telefonie. Gdy poziom jej bezpieczeństwa jest bardzo niski, wówczas powiadomi o tym za pomocą odpowiedniego komunikatu. Jeśli jednak zastosowany osprzęt jest odpowiednio zaawansowany, otrzymamy więcej możliwości. Wtedy technologię będziemy mogli użyć go nie tylko do odblokowania sprzętu, ale też autoryzacji płatności lub dostęp do aplikacji.
Wspomniana funkcja jest ewidentnie przygotowywana pod przyszłe modele smartfonów, które będą mieć znacznie lepszą technologię rozpoznawania twarzy. Taki zaawansowany system, który zapewni bezpieczeństwo na poziomie Face ID, otrzymać ma ponoć nowa generacja Google Pixel.
To zapewne nie wszystkie możliwości nowego systemu i w najbliższych miesiącach poznamy więcej jego funkcji.
Źródło: Xda-developers.com
Technogadżet w liczbach