Andy Rubin rezygnuje z następcy Essential Phone

Andy Rubin zamierza zakończyć swą przygodę z rynkiem urządzeń mobilnych. Współtwórca systemu Android ogłosił rezygnacje z planów stworzenia następcy smartfona Essential Phone. Zamierza także sprzedać swą firmę.

W 2015 roku Andy Ruin, po tym jak odszedł z posady szefa Androida w koncernie Google, postanowił zrewolucjonizować rynek smartfonów. W ramach inkubatora startupów Playground Global założył firmę, która zabrała się za konstruowanie telefonu mającego zakasować całą konkurencję. Oczekiwania po człowieku zwanym ojcem Androida były niewątpliwie bardzo wysokie. Niestety jeszcze większe okazało się rozczarowanie.

Stworzony przez niego Essential Phone okazał się sprzętem drogim i niezbyt interesującym, a pod wieloma względami zostawał w tyle za konkurencją. Sprzedano jedynie 150 tys. egzemplarzy tego telefonu. Choć firma nie poddawała się, dostarczając regularne aktualizacje systemowe. Telefon miał być też wspierany przez dodatkowe akcesoria. Ale jak dotąd udało się wprowadzić do sprzedaży tylko sferyczną kamerę oraz domowy hub o nazwie Essential Home.

Rubin uznał jednak, że raczej nie widzi dla siebie przyszłości w tej branży, gdyż właśnie poinformował o rezygnacji z planów stworzenia następcy swego telefonu. Co więcej, planuje również sprzedać swą firmę. W tym celu zatrudnił Credit Suisse Group AG do znalezienia potencjalnego klienta i jak donoszą źródła, co najmniej jedna firma jest zainteresowana jej nabyciem.

Sprzedaż nie jest jedynym rozwiązaniem. Rubin rozważa bowiem nawiązanie współpracy z innym producentem, by wspólnie stworzyć nowy telefon oferowany pod szyldem Essential. Na razie współpraca prowadzona jest z Foxconnem, który jest zajmuje się produkcją dla Hon Hai Precision Industry Co., będącego inwestorem firmy Rubina.

Essential Phone

Źródło: Bloomberg.com

You may also like...