Aplikacja do zarabiania potajemnie kopała Dogecoiny

Na smartfony pojawia się coraz więcej aplikacji oferujących rzekomo możliwość zarobienia pieniędzy poprzez pobieranie programów, wypełnianie ankiet i inne tego typu zadania. Oczywiście naiwni, którzy się na to złapią nigdy swoich pieniędzy nie zobaczą. Natomiast zadbają o to, by właściciel takiej aplikacji nieźle na tym zarobił.

Tak było również w przypadku aplikacji o nazwie Prized, będącej czymś w rodzaju programu lojalnościowego. Użytkownik za zabawę grami lub używanie aplikacji zdobywał punkty, które następnie można było wymienić na atrakcyjne rabaty w internetowych sklepach.Twórca aplikacji, firma Equiliv Investments zataiła przed jej użytkownikowi fakt, że tak naprawdę zaprojektowano ją wyłącznie do kopania kryptowaluty, a konkretnie mówiąc Dogecoinów. Im więcej użytkowników korzystało z programów, tym większa była moc obliczeniowa, dzięki czemu monety były szybciej wydobywane, a do kieszeni właściciela trafiało więcej gotówki. Świetnie zapowiadający się biznes zniszczyła jednak Federalna Komisja Handlu, która poinformowana o niecnych praktykach producenta aplikacji, ukarała go grzywną w wysokości 50 tysięcy dolarów.

Niestety można spokojnie założyć, że na miejsce jednego ukaranego pojawi się kilku innych. Taki proceder jest bowiem całkiem dochodowy, więc wielu wciąż będzie ryzykować dla pieniędzy.

Źródło: FTC.gov

You may also like...