Medyczna aplikacja wykryje u dziecka chorobę oczu

Na Androida oraz iOS powstała aplikacja o nazwie CRADLE. Jest to narzędzie medyczne, które pomaga wykrywać u małych dzieci choroby oczu, takie jak zaćma czy siatkówczak.

Smartfony początkowo służące głównie do rozrywki, komunikacji oraz korzystania z internetu, coraz częściej pełnią też funkcje medyczne. Dzięki specjalnym przystawkom mogą pełnić funkcje podręcznego laboratorium, badając poziom glukozy we krwi oraz wykrywając inne schorzenia. Za pomocą swych możliwości mogą pełnić też funkcje diagnostyczne, pomagając wykrywać choroby we wczesnych ich stadiach.

Taką funkcję pełni też zupełnie nowa aplikacja o nazwie CRADLE opracowana przez zespół naukowców. Program dostępny na Androida oraz iOS powstał jako narzędzie do wykrywania chorób oczu u małych dzieci. Dzięki technologii uczenia maszynowego, aplikacja wyszukuje na zdjęciu oczu oznak takich chorób jak zaćma czy siatkówczak.

Program sprawdza jaki kolor ma odbicie światła w oczach dziecka. Jeśli jest ono czerwone, tak jak zwykle wychodzi na zdjęciach, to znaczy iż wszystko jest w porządku. Gdy jednak będzie białe, może to wskazywać na siatkówczaka, będącego rodzajem dziecięcego raka siatkówki. Może też sugerować kilka innych chorób oczu, w tym retinopatię wcześniaków, zaćmę lub chorobę Coatsa. Przy pomocy tej aplikacji można wcześnie wykryć choroby i dzięki temu uratować nie tylko wzrok, ale też życie dziecka.

Badacze przy pomocy aplikacji przetestowali niemal 53 tys. fotografii należących do 40 dzieci, z których polowa miała choroby oczu. System wykrył spośród nich aż 16 przypadków, średnio na 1,3 roku przed postawieniem diagnozy przez lekarza. To duża różnica, gdyż siatkówczak może przenieść się do mózgu w zaledwie sześć miesięcy od pojawienia się białego oka. Jeśli więc wykryje się go szybko, może to znacznie zwiększyć szansę dziecka na wyleczenie.

Aplikację możecie pobrać z cyfrowych sklepów Apple oraz Google i samodzielnie przetestować jej działanie.

CRADLE

Źródło

You may also like...