Aplikacja na smartfona wykryje nasz nastrój
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej leczenie jest trudne i długotrwałe. Na szczęście do wszystkiego są aplikacje i w tym wypadku również możemy liczyć na pomoc programistów.
Na smartfony powstał program o nazwie Xpression, będący dziełem Matta Dobsona oraz Duncana Barclay z brytyjskiej firmy El Technologies, który jest w stanie rozpoznać nastrój użytkownika.
Aplikacja nagrywa zmiany w jego głosie i w momencie, w którym występują, e-mailem powiadamia o tym fakcie psychologa. Program może rozpoznać łącznie pięć stanów emocjonalnych, takich jak: spokój zadowolenie, smutek, złość, przerażenie, lub niepokój i dzięki temu może pełnić pomocą rolę w terapii.
Aplikacja musi jednak być stale włączona, by móc rejestrować dźwięki wydawane przez pacjenta w każdej sekundzie. Mierzy także ich głośność, intensywność, wysokość tonu oraz tempo. Program wysyła na serwer zarejestrowane próbki o długości 200 ms, a ucząca się maszyna, określa emocje i następnie odsyła dane z powrotem do telefonu.
Stałe działanie aplikacji może budzić pewne kontrowersje, więc by nie naruszać prywatności, program nagrywa wyłącznie głos właściciela i żadnych dodatkowych odgłosów.
Źródło: Newscientist.com
Technogadżet w liczbach