Twórcy aplikacji dla Androida infekowali smartfony użytkowników

Facebook wytoczył proces dwóm azjatyckim producentom aplikacji na Androida. Oskarża ich o manipulowanie reklamami i generowanie fałszywych kliknięć przynoszących im ogromne dochody.

Twórcy mobilnych aplikacji często umieszczają w nich reklamy. Zwykle programy dostępne są za darmo, więc w ten sposób twórcy zarabiają na swych dziełach. Oczywiście to czy użytkownik kliknie na reklamę i wesprze autora programu, zależy wyłącznie od niego. Niektórzy twórcy starają się jednak wyręczyć w tym użytkownika i klikają za niego.

Facebook wytoczył właśnie proces dwóm producentom aplikacji na Androida. Portal pozwał firmę JediMobi z Hong Kongu oraz LionMobi z Singapuru, zarzucając im manipulacje w programie Audience Network. Umożliwia reklamodawcom umieszczanie swych banerów w aplikacjach, natomiast twórcy aplikacji otrzymują prowizję od każdego kliknięcia. Obie firmy zainfekowały jednak swe programy za pomocą malware, które generowały automatyczne kliki w wyświetlane reklamy.

Aplikacje przygotowane przez obu producentów były niezwykle proste i produkowane bez większego nakładu sił i środków. Wśród nich znalazły się m.in., programy czyszczące pamięć urządzenia, oszczędzające baterię, skanujące pamięć w poszukiwaniu wirusów oraz notatnik. Oszustwo było tak prymitywne, że użytkownicy smartfonów bardzo szybko je wykryli, informując o nim w recenzjach aplikacji zamieszczanych w Google Play Store.

Po ujawnieniu procederu, Facebook wyrzucił obu producentów z programu Audience Network, a także zwrócił pieniądze oszukanym przez nich reklamodawcom. Portal nie zamierza jednak tak zostawić tej sprawy. Podjął wobec firm także kroki prawne, gdyż chce z nich zrobić przykład dla innych producentów.

Facebook

Źródło: FB.com

You may also like...