Aplikacje LinkedIn i Reddit kopiują zawartość schowka na iOS

Do grupy aplikacji na iOS, które nielegalnie kopiują zawartość schowka, dołączyły też LinkedIn i Reddit. Ich użytkownicy na pewno nie będą z tego faktu zadowoleni.

Pod koniec ubiegłego miesiąca rozpętała się niemała afera, gdy okazało się, że wiele aplikacji na iOS, bez pozwolenia użytkownika uzyskuje dostęp do jego schowka. Ujawniła to przypadkiem jedna z aktualizacji bezpieczeństwa udostępniona przez koncern Apple. Nowa funkcja informuje bowiem o każdorazowym dostępie do schowka, przez zainstalowane w telefonie aplikacje.

Wyszło na jaw, że robi tak bardzo wiele popularnych aplikacji, w tym TikTok, Call of Duty Mobile oraz cała masa innych. Jest to bardzo groźne działanie, gdyż poważnie narusza prywatność użytkowników. Obecnie schowki potrafią bowiem przechowywać nie tylko tekst, w tym nasze hasła, czy też numery kart płatniczych, ale też zdjęcia. Niektóre systemy pozwalają też synchronizować zawartość schowka z innymi urządzeniami, aby łatwiej przenosić tekst np., pomiędzy smartfonem i komputerem.

Jakby tego było mało, odkryto właśnie, że podobnie zachowują się aplikacje LinkedIn i Reddit. Obie programy kopiowały treści znajdujące się w schowku iOS, nawet jeśli aktualnie nie działały. Było to możliwe właśnie dzięki funkcji synchronizacji ze schowkiem Maca.

Przedstawiciele obu firm już wydali oświadczenia w tej sprawie. LinkedIn zapewnił, że zaktualizuje aplikację, aby przestała kopiować zawartość schowka. Również Reddit obiecał, że udostępni aktualizację, która zablokuje taką możliwość i sprawi, że aplikacja przestanie naruszać prywatność użytkowników.

Nie wiadomo jednak jak poważny jest to w tej chwili problem, gdyż możliwe że wymienione aplikacje to jedyne czubek góry lodowej. Być może programów, które się tak zachowywały jest znacznie więcej.

Reddit

Źródło

You may also like...