Firmowe aplikacje Samsunga furtką dla hakerów
Specjaliści z Oversecured twierdzą, że aplikacje, które Samsung instaluje na swych smartfonach, stanowią furtkę dla hakerów. Znaleźli w nich siedem poważnych luk.
Google wprawdzie rekomenduje producentom smartfonów zestaw aplikacji na Androida, które powinni instalować na swym sprzęcie. Wielu firmom to jednak nie wystarcza i wyposażają sprzęt we własne aplikacje.
Przoduje w tym zwłaszcza Samsung, który takich programów oferuje swym klientom najwięcej. Zasadniczo nie jest to zła strategia, gdyż często mają funkcje, jakich nie zapewnia ani Google, ani też sam Android. Niestety aplikacje mogą stać się furtką do hakerów, zapewniającą im dostęp do telefonu. Pokazuje to najnowszy raport dotyczący bezpieczeństwa przygotowany przez ekspertów z firmy Oversecured.
Samsung dostarcza swym użytkownikom m.in., aplikacje do SMS’ów, książkę telefoniczną, kalkulator czy też kalendarz. Oferuje także funkcje bezpieczeństwa Knox oraz Secure Folder, których nie znajdziemy w Androidzie.
Specjaliści z Oversecured przyjrzeli się oferowanemu oprogramowaniu nieco bliżej, a ich odkrycie może wzbudzić niepokój użytkowników. Specjaliści znaleźli w nich co najmniej siedem luk bezpieczeństwa. Co zaskakujące znaleziono je m.in., w funkcji bezpieczeństwa Knox, funkcji DeX, a nawet w interfejsie aplikacji telefonu. Wspomniane luki mogą posłużyć hakerom do kradzieży SMS’ów, uzyskania dostępu do plików, a nawet instalowania złośliwych aplikacji.
Oczywiście Oversecured nie ujawniło szczegółów swego odkrycia, aby nie ułatwiać pracy cyberprzestępcom i narażać użytkowników.
Eksperci najpierw poinformowali o nich firmę Samsung, która przygotowała łatki udostępnione w kwietniowych i majowych pakietach bezpieczeństwa. Dobra wiadomość jest taka, że nie znaleziono żadnych dowodów na wykorzystanie odkrytych luk przez hakerów.
Samsung powinien więc bardziej uważać na aplikacje oferowane swym użytkownikom, gdyż mogą stanowić dla nich zagrożenie. Tym bardziej że, większości nie da się tak łatwo odinstalować lub zablokować, zaś posiadacze nie zdają sobie nawet sprawy, że mogą one im zaszkodzić.
Technogadżet w liczbach