W przyszłości sprzęt Apple nie będzie potrzebował haseł

Apple dołącza do Fido Alliance. Może to oznaczać, że w przyszłości sprzęt tego producenta nie będzie potrzebował haseł zapewniających dostęp do usług.

Od wielu lat, dostęp do naszych urządzeń mobilnych i stacjonarnych oraz różnego rodzaju usług, chroniony jest za pomocą haseł. Nie jest to rozwiązanie zbyt bezpieczne, ani też wygodne. Dla zachowania minimalnego poziomu bezpieczeństwa, musimy używać innego hasła do każdego z urządzeń. W dodatku hakerzy mogą nam te hasło łatwo wykraść.

Coraz więcej firm odchodzi więc od stosowania haseł, na rzecz innych bezpieczniejszych i wygodniejszych rozwiązań. Być może wkrótce na podobny krok zdecyduje się koncern Apple. Firma przystąpiła bowiem do Przymierza Fido.

Jest to organizacja zrzeszająca takie koncerny, jak Amazon, Arm, Facebook, Google, Intel, Microsoft oraz Samsung. Zadaniem sojuszu jest wyeliminowanie potrzeby korzystania z haseł. To pomysł bardzo podobny w działaniu do sprzętowego klucza Titan oferowanego przez koncern Google, wykorzystujący do autoryzacji zaufane urządzenie. Takim urządzeniem może być np., sprzętowy klucz, albo też nasz smartfon. Rozwiązanie jest nie tylko bezpieczniejsze, ale i wygodniejsze. Ogranicza bowiem ryzyko, że padniemy ofiarą phisingu lub ktoś obcy wykradnie nasze hasło.

Na razie Apple nie ma jeszcze konkretnych planów wykorzystania przynależności do Fido Alliance. Ale być może wkrótce poznamy więcej szczegółów na ten temat.

Fido Alliance

Źródło

You may also like...