Apple kończy z SMS-em, standard RCS trafi na iOS

Użytkownicy iPhone’ów ucieszą się z nowością, którą szykuje im Apple. Firma od przyszłego roku wprowadzi w swoich urządzeniach obsługę standardu RCS.

Apple bardzo często pozostaje w tyle za Androidem, jeśli chodzi o wprowadzanie do własnych telefonów nowych usług lub technologii. Nie inaczej jest również z nowym i bardziej funkcjonalnym standardem komunikacji RCS, z którego smartfony z systemem operacyjnym Google korzystają już od dłuższego czasu.

Wiadomości RCS wreszcie trafią na iPhone’a

Amerykańska firma dotychczas nie planowała wprowadzać go do własnych urządzeń, lecz ugięła się pod presją konkurencji i zdecydowała o zaimplementowaniu go do smartfonów oraz tabletów. Ich użytkownicy muszą jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ stanie się dostępny dopiero pod koniec przyszłego roku.

Czym jest standard RCS? To technologia opracowana przez inżynierów koncernu Google w 2007 roku, która ma zastąpić SMS’y. Ma znaczącą przewagę nad dotychczasową formą komunikacji, gdyż jest nie tylko bezpieczniejsza, dzięki wbudowanemu szyfrowaniu. Nie ma też takich ograniczeń jak klasyczne wiadomości tekstowe, które pozwalają przesyłać tylko do 160 znaków. Wiadomości Rich Communication Suite mogą liczyć nawet 100 MB i nie musi to być jedynie tekst. Można bowiem dodawać do nich załącznik w postaci multimediów.

Oprócz tego wiadomości mają funkcję śledzenia ich statusu. Gdy nasz rozmówca długo nie odpowiada na wysłaną wiadomość, nie musimy się już zastanawiać czy ją otrzymał. Od razu to widać. Niewątpliwym plusem jest także ochrona przed spamem. Technologia sama potrafi przed nim ostrzec, umożliwiając również zgłaszanie numerów odpowiedzialnych za jego rozsyłanie. Do zalet zaliczyć można także działanie standardu za pośrednictwem Wi-Fi lub mobilnej transmisji danych. A także możliwość przesyłania własnej lokalizacji w wiadomościach.

Zapowiedź zaimplementowania RCS w urządzeniach Apple jest dużym zaskoczeniem, gdyż firma długo opierała się przed wprowadzeniem tego standardu. Najwyraźniej uznała jednak, że dłużej nie da się tego robić, bo jej sprzęt może przez to stracić na atrakcyjności.

Warto dodać, że od lata tego roku, RCS jest domyślnie aktywne na wszystkich telefonach z Androidem, które korzystają z aplikacji Wiadomości Google. Dotyczy to zarówno nowych, jak i dotychczasowych użytkowników.

RCS
Źródło: Apple

You may also like...