Apple musi zapłacić patentowemu trollowi 500 mln dolarów

Firma VirnetX wzbogaci się o 502,8 mln dolarów, gdyż tyle właśnie Apple będzie musiało jej zapłacić za naruszenie patentów. Sądowa batalia patentowa ciągnie się już niemal 10 lat.

Patenty mają chronić technologie przed jej bezprawnym wykorzystaniem przez inne firmy. Niestety w ostatnich latach stały się narzędziem do walki o bardzo duże pieniądze. Wykorzystują je bowiem tzw. patentowe trolle, które skupują patenty dotyczące popularnych technologii, a następnie pozywają korzystające z nich firmy. Ich działanie w świetle prawa jest całkowicie legalne i choć same niczego nie produkują, to zarabiają w ten sposób olbrzymie pieniądze.

Jednym z takich patentowych trolli jest firma VirnetX, która od niemal 10 lat procesuje się z koncernem Apple, domagając się odszkodowania za wykorzystywane patenty. VirnetX oskarża firmę z Cupertino o bezprawne używanie technologii dotyczących VPN on Demand oraz FaceTime.

Kilka dni temu odbyła się kolejna rozprawa w tej sprawie, podczas której sąd w Teksasie nakazał Apple zapłacenie VirnetX odszkodowania w wysokości 502,8 mln dolarów. Koncern oczywiście zapowiedział odwołanie od tego wyroku ,który uważa za niesprawiedliwy.

Dodam, że nie jest to pierwszy wyrok związany z tą konkretną batalią patentową. W 2018 roku sąd w Teksasie nakazał Apple wypłacenie trollowi 502,6 mln dolarów odszkodowania. Decyzja dotyczyła naruszenia czterech patentów związanych z internetową komunikacją, oraz technologii wykorzystanych w FaceTime oraz iMessage.

W listopadzie 2019 roku sąd jednak unieważnił tę decyzję. Nie unieważniono natomiast ustalenia sądu dotyczącego naruszenia dwóch patentów VirnetX, naruszanych przez starsze modele iPhone’ów. To właśnie o nie toczy się obecnie batalia i można śmiało założyć, że szybko na pewno się nie zakończy.

VirnetX

Źródło

You may also like...