Apple pozywa twórcę szpiegowskiego oprogramowania Pegasus

Apple wytoczyło proces izraelskiej firmie NSO Group odpowiedzialnej za spyware Pegasus. Oskarża ją o to, że oprogramowanie wykorzystywano do szpiegowania jego urządzeń.

Izraelska firma NSO Group znalazła się właśnie w poważnych problemach. Przedsiębiorstwo odpowiedzialne za szpiegowskie oprogramowanie Pegasus, zakupione przez rządy wielu państw, musi bowiem zmierzyć się z wieloma pozwami ze strony koncernów. Całkiem niedawno proces wytoczyły jej WhatsApp oraz Meta, a teraz to samo zrobił koncern Apple.

Amerykański gigant chce w ten sposób “powstrzymać nadużywanie oprogramowania szpiegującego wykorzystywanego przez rządy”. Domaga się również odszkodowania w wysokości 10 mln dolarów, a także pokrycia dodatkowych strat finansowych. Chce też uniemożliwić NSO Group korzystanie w przyszłości z jakiegokolwiek “oprogramowania, usług lub urządzeń Apple”.

Według firmy z Cupertino, NSO Group odpowiedzialna jest za exploita FORCEDENTRY, który instaluje oprogramowanie szpiegujące Pegasus na urządzeniach osobistych. Apple wskazuje też na raport Citizen Lab z września jako dowód, że NSO Group używa Pegasusa do szpiegowania “dziennikarzy, aktywistów, dysydentów, naukowców i urzędników państwowych”, łamiąc przy tym prawa człowieka.

Według Apple wykorzystywano FORCEDENTRY, tworząc fałszywe identyfikatory Apple ID, aby wysyłać złośliwy kod bez ostrzegania celów. Apple zapewniło, że podczas ataków nie naruszono jego serwerów. Firma nie jest jednak zadowolona z tego, że jego system kont wykorzystano do tego nadzoru.

Nie są to jedyne firmy rozpoczynające batalię z NSO Group. Pozwy wytoczyły jej również Microsoft, Google oraz Cisco. Natomiast administracja obecnego prezydenta USA wpisała tę firmę na czarną listę. To blokuje jej drogę do współpracy z jakąkolwiek amerykańską organizacją.

Pegasus

Źródło

You may also like...