Volvo zmieni przednią szybę auta w inteligentny wyświetlacz

Volvo chce przekształcić całą przednią szybę auta w inteligentny wyświetlacz. Kierowca będzie na niej widział najważniejsze informacje, nie musząc odrywać wzroku od drogi.

Od wielu lat producenci samochodów projektują rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo w czasie jazdy. Wielu z nich stosuje w swych pojazdach wyświetlacze head-up, które prezentują najważniejsze informacje na przedniej szybie, w polu widzenia kierowcy. Dzięki temu nie musi on odrywać wzroku od drogi, by spojrzeć na prędkościomierz, ekran nawigacji itp.

Technologia Volvo zwiększy bezpieczeństwo jazdy

Volvo chce jednak iść znacznie dalej i przekształcić w wyświetlacz całą przednią szybę pojazdu. Szwedzka marka poinformowała właśnie o zainwestowaniu w startup Spectralics zajmujący się obrazowaniem optycznym.

Firma pracuje nad cienkim optycznym filmem, który można nakładać na przejrzyste powierzchnie o każdym kształcie i rozmiarze. Film o nazwie MLTC umożliwia nakładanie obrazów na okna lub przednią szybę auta. Zasadniczo zamienia całą powierzchnię przedniej szyby w przezroczysty wyświetlacz head-up o znacznie większych możliwościach niż jakikolwiek HUD dostępny obecnie w pojazdach.

Volvo

Film tworzy wyjątkowo szerokie pole widzenia dla nakładki cyfrowej, zapewniając kierowcom poczucie odległości z wirtualnymi obiektami nałożonymi na środowisko świata rzeczywistego. Technologia może obejmować zaawansowane filtry do wykrywania w kabinie, kamery przednie i cyfrowe projekcje holograficzne.

Liczba zastosowań nowej technologii jest bardzo szeroka. Może np., podświetlać linie na drodze, znaki, a także wszelkie potencjalne przeszkody, ostrzegając przed nimi kierowcę. Na zaprezentowanym przez Volvo renderze widzimy jak nakładka podświetla łosia mogącego wkroczyć na jezdnię. Prezentuje też prędkość oraz inne dane parametrów pojazdu.

Nowe rozwiązanie zastąpi standardowy HUD

Natomiast zastosowanie specjalnych kamer pozwoliłoby kierowcy widzieć w ciemności i mgle, co znacznie poprawiłoby bezpieczeństwo jazdy. Szczególnie mgła jest niezwykle groźnym zjawiskiem, gdyż potrafi bardzo ograniczyć widoczność, zresztą podobnie jak intensywne opady śniegu.

Volvo

Technologia jest niewątpliwie bardzo interesująca i mogłaby być niezwykle użyteczna. Kierowców, którzy mogliby w przyszłości z niej korzystać, ciekawi zapewne fakt kosztów ewentualnej wymiany takiej szyby. Nie da się ukryć, że w nowoczesnych autach, koszty wymiany szyby wyposażonej w ogrzewanie oraz zintegrowane z czujnikami, potrafią wynieść nawet tysięcy złotych. Takie rozwiązanie mogłoby znacznie je podnieść.

Źródło

You may also like...