Apple wznawia sprzedaż w Turcji; ceny wyższe o 25 procent

Apple wznawia sprzedaż swych produktów w Turcji, po tym jak wstrzymało ją z powodu załamania kursu lira w stosunku do dolara. Aktualne ceny są jednak wyższe aż o 25 procent w porównaniu do wcześniejszego okresu.

Turcja ma coraz większe problemy ekonomiczne, które kilka dni temu wywołały załamanie kursu lira w stosunku do dolara. Od początku roku kurs wymiany lokalnej waluty w stosunku do dolara zmniejszył się aż o 80 procent. Na początku roku wynosił 7,3 TL/USD, natomiast 24 listopada osiągnął poziom 13,15 TL/USD.

Apple ze względu na duże wahania kursu tureckiej waluty, postanowiło czasowo wstrzymać w tym kraju sprzedaż własnych produktów. Na szczęście przerwa nie trwała długo, gdyż właśnie ją wznowiono, jednak klientów czekało bardzo niemiłe zaskoczenie.

Amerykański koncern podniósł bowiem aż o 25 procent ceny oferowanego przez siebie sprzętu. Wynika to głównie z faktu, że firma z Cupertino sprzedaje w Turcji produkty po niższych cenach niż w USA. Osłabienie kursu lokalnej waluty mogło więc negatywnie wpłynąć na zyski koncernu.

Koncern nie ujawnia czy wyższe ceny są tymczasowym środkiem przeciwdziałania niestabilności waluty, czy też pozostaną już na stałe. Drugi scenariusz na pewno nie będzie dla klientów korzystny, bo oznacza iż będą musieli przez cały czas płacić więcej za produkty amerykańskiego giganta.

Apple

Źródło

You may also like...