Nowa siedziba Apple jednym z najdroższych budynków na świecie

Apple Park, czyli niezwykle futurystyczna nowa siedziba amerykańskiego koncernu, to jeden z najdroższych budynków na świecie. Jego koszt wyniósł 4,17 mld dolarów.

W 2011 roku Steve Jobs zaprezentował światu swą najnowszą wizję, przedstawiającą przyszłą siedzibę amerykańskiego koncernu. Pokazane wówczas rendery prezentowały wyjątkowo futurystyczną budowlę, którą sam Jobs określił mianem statku kosmicznego. Konstrukcja autorstwa sławnego architekta Normana Fostera, miała cztery piętra i w przyszłości stałaby się domem dla 12 tys. pracowników amerykańskiego koncernu.

Dziś siedziba jest już w całości ukończona, więc pokuszono się o podsumowanie wszystkich kosztów, jakie pochłonęła jej budowa. Początkowo szacowano je na około 5 mld dolarów, lecz okazały się nieco niższe. Wyliczono bowiem, że Apple Park kosztowało łącznie 4,17 mld dolarów.

To oczywiście koszty całkowite tego projektu. A więc nie tylko cena budynku, ale też całego jego wyposażenia, począwszy od ogrodów na dachu, a kończąc na komputerach. To sprawiło, że według Wikipedii Apple Park jest szóstym najdroższym na świecie budynkiem.

Apple Park

Apple Park

Źródło: Wikipedia.org

You may also like...