Apple Pay nie będzie jedynym systemem płatności na iPhonie, firmy trzecie dostaną dostęp do NFC
Komisja Europejska zatwierdziła plan Apple, dotyczący udostępnienia chipu NFC firmom trzecim. Dzięki temu użytkownicy iPhone’ów nie będą już musieli korzystać wyłącznie z systemu płatności Apple Pay.
iOS 17.4 wprowadził mnóstwo zmian dla europejskich użytkowników iPhone’ów, umożliwiając m.in. korzystanie z zewnętrznych sklepów z aplikacjami, a także płacenie za aplikacje oraz usługi poza App Store. Wymusiła je na amerykańskiej firmie „Ustawa o rynkach cyfrowych”, która niedawno zaczęła obowiązywać w Unii Europejskiej. Kością niezgody pozostał jednak dostęp do NFC dla zewnętrznych firm. Na szczęście udało się dojść do porozumienia w tej kwestii.
Apple Pay przestanie być jedynym systemem płatności
Apple dotychczas sprzeciwiało się udostępnieniu zewnętrznym firmom funkcjonalności NFC swoich smartfonów, by można ją było wykorzystać do obsługi konkurencyjnych systemów płatności. Komisja Europejska wszczęła więc w tej sprawie dochodzenie. Stwierdziła, że Apple nadużyło swojej dominującej pozycji na iOS, odmawiając konkurującym twórcom portfeli mobilnych dostępu do NFC w celu płatności. Gdyby stwierdzono uchybienia, mogło się dla amerykańskiego koncernu skończyć karą, w wysokości do 10% globalnych przychodów.
Na szczęście firmie udało się uniknąć tak olbrzymiej grzywny. Niedawno przedstawiła Komisji Europejskiej plan udostępnienia NFC firmom trzecim, który został przez nią zatwierdzony. Amerykański gigant nie tylko zezwoli zewnętrznym podmiotom na korzystanie z własnej technologii. Stworzy także uczciwą i przejrzystą procedurę, dotyczącą przyznawania zewnętrznym firmom dostępu do NFC, bez konieczności korzystania z Apple Pay lub Apple Wallet. Ponadto umożliwi użytkownikom ustawienie innych systemów mobilnych płatności, jako domyślne. Firma zaproponowała również dostęp do funkcji uwierzytelniania, takich jak FaceID oraz utworzenie mechanizmu rozstrzygania sporów.
Wszystkie te postanowienia mają zastosowanie wyłącznie do zewnętrznych twórców aplikacji mobilnych, mających siedzibę na terenie Unii Europejskiej. A także do wszystkich użytkowników systemu iOS posiadających identyfikator Apple ID zarejestrowany w UE. Funkcja będzie dla nich działać „tymczasowo” podczas podróży poza obszar wspólnoty. Wszystkie te warunki są prawnie wiążące dla Apple i pozostaną w mocy przez dziesięć lat.
Technogadżet w liczbach