Apple zwiększy bezpieczeństwo i wygodę logowania

Apple pracuje nad jednolitym standardem formatu SMS’ów z jednorazowymi kodami. Są powszechnie wykorzystywane w dwuskładnikowych systemach autoryzacji.

Odkąd hakerzy zaczęli stosować różnego rodzaju wirusy i malware do wykradania naszych haseł, serwisy przeszły na dwuskładnikowe systemy autoryzacji. To rozwiązanie stanowi dodatkową warstwę zabezpieczeń chroniącą użytkownika. Do logowania do różnego rodzaju usług nie wystarczy już bowiem samo hasło. Po jego wpisaniu otrzymujemy na smartfona dodatkowy jednorazowy kod, weryfikujący naszą tożsamość. W ten sposób haker, którzy wykradnie hasło i tak nie będzie w stanie przejąć naszej usługi.

Każdy operator ma jednak własny format wysyłania tychże haseł, dlatego Apple chce to zmienić. Amerykańska firma chce stworzenia nowego standardu dla formatu SMS’ów. Jej inżynierowie przygotowali więc propozycję, który ujednolici jednorazowe kody.

Firma chce bowiem połączyć SMS’y z adresem internetowej strony, wówczas jednorazowy kod byłby częścią adresu URL. Co by to dało? Ano to, że w dzięki temu przeglądarki oraz inne aplikacje mobilne mogłyby w łatwy sposób wykrywać nadchodzący SMS. Pozwoliłoby to rozpoznać adres strony, a następnie automatycznie wyciągnąć z niego kod, by zalogować użytkownika. A to wszystko działoby się w pełni automatycznie, bez żadnej ingerencji ze strony użytkownika.

Nie tylko ułatwiłoby logowanie do internetowych usług, ale też poprawiło bezpieczeństwo. Automatyzacja procesu wyeliminowałaby również ryzyko, że użytkownik wpisze jednorazowy kod na stronie phisingowej.

Na razie nowy standard popierają ją inżynierowie Apple i Google, natomiast Mozilla nie wyraziła jeszcze w tej sprawie oficjalnego stanowiska. Nie wiadomo więc kiedy nowy standard mógłby wejść do powszechnego użytku.

Apple

Źródło

You may also like...