Apple pozwane za spowalnianie iPhone’ów

Afera z celowym spowalnianiem iPhone’ów, może kosztować Apple niemałe pieniądze. Firmie już wytoczono dwa pozwy, a to może uruchomić lawinę kolejnych.

Od pewnego czasu użytkownicy starszych modeli smartfonów Apple, takich jak iPhone 6s czy iPhone 7, doświadczali coraz większego spowolnienia działania sprzętu. Z każdą kolejną aktualizacją systemową, wydajność ich telefonu coraz bardziej spadała. Ludzie zaczęli zastanawiać się dlaczego tak się dzieje.

Eksperci odkryli, że ma to związek ze starzejącą się baterią, która z biegiem czasu zmniejsza swą pojemność. Oprogramowanie telefonu chcąc skompensować ten fakt i wydłużyć czas działania sprzętu oraz zapobiec nagłym jego wyłączeniom, obniża częstotliwość działania zegara CPU. Z testów wynikało, że była obniżana aż o połowę, co znacząco odbijało się na wydajności telefonu.

Apple przyznało, że to celowe działanie, które miało na celu wydłużenie działania smartfona. Jak można się domyślać, ukrywanie prawdy nie spodobało się klientom firmy.

Jeden z nich, wczoraj wytoczył firmie pozew zbiorowy. Jego autorem jest mieszkaniec Los Angeles Stefan Bodganovichch, który twierdzi, że ucierpiał z powodu działań amerykańskiego koncernu. Nie godził się to, a decyzja firmy obniża wartość jego telefonu. Twierdzi też, że Apple robiło to celowo, by wymusić na klientach zakup nowego telefonu. Domaga się więc zaprzestania spowalniania sprzętu oraz wypłaty odszkodowania.

Kilka godzin później wytoczono firmie kolejny pozew zbiorowy. Jego autorami jest dwóch mieszkańców Illinois, którzy połączyli siły z ludźmi z Ohio Indiany oraz Karoliny Północnej. W pozwie zarzucają firmie z Cupertino, że celowo spowalniała swój sprzęt, by zmusić klientów do kupowania nowszych i droższych modeli iPhone’ów.

Dwa pozwy zbiorowe wytoczone firmie w tak krótkim czasie, to dość niespotykane zjawisko. To może sprawić, że wkrótce ruszy cała ich lawina. W USA jest bowiem wielu użytkowników starszych modeli iPhone’ów, którzy na pewno nie będą zadowoleni z faktu, że producent celowo spowalniał ich sprzęt. Niektórzy z pewnością zauważą w tym okazję do niezłego zarobku i będą domagać się od firmy sowitego odszkodowania.

Apple

Źródło: Chicago.suntimes.com

You may also like...